0

“Sefalexin چیست؟ کاربرد و عوارض مصرف داروی سفالکسین”

قرص سفالکسین

نام رایج دارو: سفالکسین – سفالکسین

نام تجاری: Keflex

توجه: این مطلب صرفا جهت افزایش آگاهی ارائه شده است و در هیچ حالتی نباید به عنوان جایگزین توصیه‌های پزشک استفاده شود. برای استفاده از این دارو، حتما باید با پزشک متخصص مراجعه کرده و اطلاعات کافی درباره عوارض جانبی، تداخل دارویی و دیگر موارد مرتبط دریافت کنید.

اطلاعات دارویی سفالکسین:

سفالکسین یک آنتی‌بیوتیک سفالوسپورینی است که به عنوان یک داروی وسیع‌الطیف درمانی شناخته می‌شود. این دارو می‌تواند بر روی انواع مختلفی از باکتری‌ها تأثیر بگذارد. معمولاً برای درمان عفونت‌های مختلفی از جمله عفونت‌های مجاری ادراری، عفونت‌های پوستی و بافت‌های نرم، عفونت‌های مربوط به قفسه سینه، عفونت حلق، گوش، دندان، عفونت استخوان و مفاصل و پنومونی باکتریایی تجویز می‌شود.

این دارو یک باکتریوسید است که با مانع شدن از ساخت دیواره سلولی باکتری، موجب مرگ باکتری‌های در حال رشد و تقسیم می‌شود.

توجه: داروی سفالکسین تنها برای درمان عفونت‌های باکتریایی مؤثر است و برای درمان عفونت‌های ویروسی مانند آنفولانزا یا سرماخوردگی مفید نیست. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد استفاده این دارو، می‌توانید با متخصصان آنلاین عفونی به صورت ۲۴ ساعته مشورت کنید.

نحوه مصرف سفالکسین و دوز مصرفی:

مصرف آنتی‌بیوتیک‌ها در صورتی که به آنها نیازی نباشد، باعث کاهش اثربخشی دارو در مواقع نیاز می‌شود.

برای مصرف صحیح داروی سفالکسین، باید دقیقاً به اطلاعات روی بسته‌بندی و راهنمای دارویی توجه کنید. این دارو می‌تواند با یا بدون غذا مصرف شود، اما معمولاً هر ۶ تا ۱۲ ساعت یک بار در روز به دستور پزشک مصرف می‌شود. قبل از مصرف، شیشه حاوی دارو را به طور کامل تکان دهید. دوز مصرفی را با دقت اندازه گیری کنید و برای مصرف دارو از قاشق غذاخوری استفاده نکنید، زیرا میزان دوز مصرفی دارو مشخص نیست و بهتر است از پیمانه مخصوص استفاده کنید.

دوز مصرف داروی سفالکسین به وضعیت پزشکی بیمار و پاسخ بدن بیمار به دارو وابسته است، و در کودکان نیز به وزن آن‌ها بستگی دارد. برای بهبود اثر داروی سفالکسین، توصیه می‌شود آن را در ساعات مشخصی مصرف نمایید تا میزان دارو در بدن شما ثابت بماند. همچنین، باید این دارو را تا زمانی که پزشک تجویز کرده است، مصرف کنید، حتی اگر احساس کردید علائم عفونت از بین رفته است. قطع مصرف این دارو ممکن است باعث رشد دوباره عفونت باکتریایی شود و مشکلاتی را برای شما ایجاد کند.

این مقاله از دست ندید!  نرمی استخوان چیست و علائم، علل بروز و روش‌های درمان

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد مصرف، نحوه مصرف، عوارض و تداخلات دارویی داروی سفالکسین، می‌توانید به پزشکان داخلی و پزشکان عفونی در دکترتو مراجعه کرده و اینترنتی نوبت بگیرید.

عوارض جانبی سفالکسین:

مصرف سفالکسین ممکن است باعث بروز عوارضی مانند درد شکم، اسهال، استفراغ، تهوع و شکم درد شود. در صورت ادامه داشتن هر یک از این عوارض، باید با پزشک خود تماس بگیرید.

با تجویز داروی سفالکسین توسط پزشک، مطمئن باشید که فواید آن بیشتر از مضراتش است. همچنین، باید بدانید که اکثر افرادی که این دارو را مصرف کرده‌اند، عوارض جدی آن را تجربه نکرده‌اند. استفاده مکرر از این دارو در دوره‌های طولانی ممکن است باعث ترشحات دهانی و عفونت‌های مخمری جدیدی شود. در صورت بروز هر یک از این عوارض یا عوارضی دیگر، باید با پزشک خود تماس بگیرید.

این دارو ممکن است به‌صورت نادر باعث ایجاد بیماری شدید روده با نشانه‌های اسهال شدید (کلوستریدیوم دیفیسیل) شود که ممکن است در طول درمان یا ماه‌های بعد از آن رخ دهد. بهتر است از داروهای ضداسهال یا مسکن‌های ضد درد استفاده نکنید زیرا ممکن است شرایط شما را بدتر کند. در صورت مشاهده هریک از علائمی مانند اسهال مداوم، دردهای شکمی غیرعادی و مدفوع مخاطی یا خونی، باید با فوریت‌های پزشکی تماس بگیرید.

واکنش آلرژیک بالا به این دارو بسیار نادر است. با این حال، در صورت تجربه هریک از علائمی مانند بیهوشی، خارش یا تورم (به‌خصوص در مناطقی مانند زبان و گلو)، سرگیجه شدید و مشکلات تنفسی، باید سریعاً از فوریت‌های پزشکی کمک بگیرید. به دلیل اینکه لیست عوارض کامل نیست، ممکن است با عارضه‌ای روبرو شوید که ذکر نشده است. در این موارد با پزشک یا دکتر داروخانه مشورت کنید.

این مقاله از دست ندید!  چطور معده درد را خوب کنیم

عوارض جانبی سفالکسین

موارد هشدار و احتیاطات ویژه حین مصرف داروی سفالکسین:

 • درمان با داروی سفالکسین عموماً کوتاه مدت است. در صورت مصرف طولانی مدت این دارو، باید آزمایش‌های دوره‌ای جهت بررسی وضعیت کبدی و کلیوی که توسط پزشک تجویز شده است، انجام داده و در زمان‌های مقرر، پزشک خود را ملاقات کنید.
 • استفاده طولانی مدت از این دارو ممکن است باعث بروز عفونت‌های باکتریایی یا قارچی شود.
 • در صورتی که قصد انجام هرگونه واکسیناسیون دارید، پزشک خود را از مصرف این دارو مطلع سازید.
 • در صورتی که قصد انجام عمل جراحی دارید، پزشک را از مصرف سفالکسین آگاه کنید.
 • مصرف داروی سفالکسین ممکن است باعث تغییر نتایج برخی از آزمایشات (مانند آزمایش بیماران دیابتی) شود، لذا باید پزشک معالج را از مصرف این دارو مطلع کنید.
 • مصرف این دارو ممکن است باعث بروز کولیت پسودوممبران شود.
 • در صورت مصرف قرص‌های ضد بارداری، ممکن است لازم باشد از روشهای دیگر پیشگیری از بارداری (مانند کاندوم) استفاده کنید. در این مورد با پزشک مشورت کنید.
 • در صورت بروز علائم عفونت ثانویه (رویش زوائد خزه‌مانند و سیاه رنگ بر روی زبان، خارش و ترشح واژینال، مدفوع شل و آلرژی)، باید به پزشک خود اطلاع داده شود.
 • در صورت بروز اسهال شدید، بدون تجویز پزشک، از مصرف هرگونه داروهای ضد اسهال خودداری کنید، به پزشک خود اطلاع داده و مشورت کنید.

تداخلات دارویی ممکن است عملکرد و تاثیر داروی سفالکسین را تغییر دهد یا باعث افزایش ریسک بروز عوارض جانبی آن شود. این مقاله شامل تمامی تداخلات دارویی ممکن نیست، لذا باید لیست تمامی داروهای مصرفی خود را با پزشک یا دکتر داروخانه درمیان بگذارید و بدون صلاحدید پزشک، شروع به مصرف، قطع یا تغییر دوز داروی سفالکسین نکنید.

این مقاله از دست ندید!  بهترین نوشیدنی برای کودکان در هنگام سرماخوردگی

تقریباً تمام آنتی‌بیوتیک‌ها بر روی هورمون‌های کنترل بارداری مانند قرص‌ها، برچسب‌ها و حلقه‌های کنترل بارداری تاثیر می‌گذارند و برخی از این آنتی‌بیوتیک‌ها (مانند ریفامپین و ریفابوتین) تاثیر این محصولات را کاهش می‌دهند و ممکن است موجب بارداری شوند. اگر از هورمون‌های کنترل بارداری استفاده می‌کنید، قبل از مصرف این آنتی‌بیوتیک‌ها با پزشک خود مشورت کنید.

این دارو ممکن است بر روی برخی از تست‌های ادرار دیابت و آزمایش‌های پزشکی کمپ تاثیر بگذارد و نتایج اشتباهی ثبت شود. همچنین سفالکسین ممکن است بر روی نتایج برخی از آزمایش‌های کلینیکی تاثیر بگذارد، بنابراین حتما باید مصرف این دارو را با پزشک و کارکنان آزمایشگاه درمیان بگذارید.

در صورتی که با مصرف داروی سفالکسین دچار عوارض جدی مانند مشکل در تنفس یا بیهوشی شدید شدید، باید به‌صورت فوری با خدمات اورژانس تماس بگیرید. این دارو برای وضعیت فعلی شما تجویز شده است و برای درمان عفونت‌های دیگر نباید بدون اجازه پزشک مصرف شود.

در صورتی که یکی از نوبت‌های مصرف داروی سفالکسین را فراموش کرده‌اید، باید در اولین فرصت آن را مصرف کنید. اما اگر نزدیک به زمان مصرف دوز بعدی به‌یاد آوردید که دارو را مصرف نکرده‌اید، نیازی به مصرف دو برابر داروی سفالکسین نیست و کافی‌ست فقط دوز مقرر را مصرف کنید.

برای جلوگیری از دسترسی کودکان، داروی سفالکسین را در محل دور از دسترس آن‌ها و در درمای اتاق نگهداری کنید. همچنین باید از یخ‌زدگی دارو جلوگیری کرده و آن را در حمام نگهداری نکنید. باید توجه داشت که دارویی که منقضی شده است را مصرف نکنید.

نظرات کاربران

 •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *