0

15 ویژگی که نشان می دهد یک فرد به بلوغ فکری رسیده است

بلوغ فکری

بلوغ فکری یکی از انواع بلوغ‌های مختلفی است که انسان در زندگی با آن‌ها روبه‌رو است. ضعف در بلوغ فکری می‌تواند موجب بروز مشکلات زیادی در زندگی فرد شود. در این مقاله به 15 ویژگی افراد بالغ پرداخته شده است تا با بررسی آن بتوان به رشد بلوغ فکری کمک کرد.

بلوغ فکری چیست؟

انسان بعد از گذر از کودکی انواع بلوغ‌ جسمی، فکری، عاطفی و… را تجربه می‌کند. هرکدام از این بلوغ‌ها در زندگی او نقش مؤثری دارند. بلوغ فکری بلوغی است که به فرد کمک می‌کند سبک زندگی مناسبی داشته باشد، تصمیمات درستی بگیرد، بحران‌ها و چالش‌های زندگی را مدیریت کند و… .

یکی از نکات قابل‌توجه در مورد بلوغ فکری این است که برخی بر این باور اشتباه هستند که بلوغ جسمی با بلوغ فکری همراه است اما باید گفت این دو لزوماً باهم همراه نیستند.

15نشانه بلوغ فکری

بلوغ فکری مانند هر بلوغ دیگری نشانه‌هایی دارد که می‌توان از روی آن‌ها اینکه یک فرد به بلوغ فکری رسیده است یا خیر را تشخیص داد. برخی از این نشانه‌ها عبارت‌اند از:

سپاس‌گزاری

یکی از اولین نشانه‌های یک فرد بالغ ازلحاظ فکری، قدردانی و سپاسگزاری فرد در برابر محبت‌ و لطف دیگران است. یک فرد بالغ دیگران را موظف به انجام خواسته‌های خود نمی‌داند.

صبوری و شکیبایی

یک فرد بالغ به‌سرعت عصبی نمی‌شود، در انجام کارها عجله نمی‌کند و در مقابل در موقعیت‌های مختلف صبوری و شکیبایی لازم را به خرج می‌دهد تا فارغ از هیجانات بهترین تصمیم را بگیرید.

کمک به دیگران

از دیگر نشانه‌های فردی که به بلوغ فکری رسیده این است که در مواقع بحران و مشکلات، دیگران می‌توانند روی او حساب باز کنند و از او کمک بخواهند.

این مقاله از دست ندید!  بهترین روش زیبا سازی دندان ها

علاقه‌مند به یادگیری

در زندگی همیشه چیزهایی برای یادگیری هست. یک فرد بالغ همواره آماده یادگیری و  پذیرای دانستن درباره ناشناخته‌ها است.

عدم تقلید کورکورانه

فردی که به لحاظ فکری به بلوغ رسیده است، طرز فکر مستقلی دارد و در زندگی به‌جای تقلید از دیگران با افکار و اعتقادات خودش تصمیم‌گیری می‌کند.

پذیرش انتقادات

از نشانه‌های دیگر یک فرد بالغ این است که نسبت به انتقادات واکنش تند نشان نمی‌دهد و در عوض شنونده است. او این انتقادها را تحلیل می‌کند و اگر درست باشد به‌عنوان یک نظر ارزشمند به آن توجه می‌کند.

تلاش برای بهبود نقاط ضعف

همه آدم‌ها در کنار نقاط مثبت نقاط ضعفی نیز دارند. یک فرد بالغ به‌جای ناامیدی  تلاش می‌کند این نقاط را شناسایی و آن‌ها را بهبود ببخشد.

فروتنی

به دست آوردن چیزی با استفاده از تملق، ریا و کارهایی از این قبیل در یک ذهن بالغ جایی ندارد. افرادی که به بلوغ فکری رسیده‌اند در معاشرت صادق، فروتن و سلامت هستند و نیازی به رفتارهای دیگر نمی‌بینند.

هدفمندی

هدفمند بودن و داشتن برنامه برای رسیدن به این اهداف بسیار مهم است. یک فرد بالغ و هدفمند برای زندگی خود برنامه مشخصی دارد و در آن راستا تلاش می‌کند.

به خود متکی بودن

از ویژگی‌های مهم و بسیار قابل‌توجه یک فرد بزرگ و بالغ ازنظر فکری این است که در زندگی اول از همه به خودش متکی است و سعی می‌کند بخش‌های مختلف زندگی را با استفاده از مهارت‌های خود به پیش ببرد.

معاشرت با افراد بالغ

یک فرد بالغ با افرادی معاشرت می‌‌کند که آن‌ها هم به این بلوغ فکری رسیده‌اند. چراکه اطرافیان بر رفتار و طرز فکر هرکسی تأثیر زیادی می‌گذارند.

این مقاله از دست ندید!  ساده ترین روش درمان نرمی مفاصل

رفتار محترمانه با دیگران

از دیگر ویژگی‌های مهم یک فرد بالغ رفتار محترمانه و مؤدبانه با دیگران فارغ از میزان تحصیلات یا سطح اقتصادی آن‌ها است. احترام از پیش‌فرض‌های اولیه این‌گونه افراد است.

توانایی عذرخواهی

فردی که ازنظر ذهنی رشد کرده و بالغ شده است در صورت بروز اشتباه از اینکه از طرف مقابل عذرخواهی کند ابایی ندارد و این کار را با تحقیر شدن، ناتوان بودن و…. اشتباه نمی‌گیرد.

مدیریت حرفه‌ای شکست‌ها

شکست بخشی از زندگی همه آدم‌ها است. یک فرد بالغ بعد از شکست تلاش می‌کند کنترل اوضاع را به دست بگیرد و مسیر را به‌خوبی ادامه دهد و اشتباهات گذشته را تکرار نکند.

توجه به زمان

برای یک فرد بالغ زمان مانند طلا باارزش است، بنابراین آن را با گذراندن در هر جایی و یا با هرکسی هدر نمی‌دهد و از آن در راستای اهداف خود استفاده می‌کند.

به کار بردن این ویژگی‌ها در زندگی شخصی می‌تواند به گسترش و تقویت بلوغ فکری کمک زیادی کند.

5 نشانه عدم بلوغ فکری

همان‌طور که بلوغ فکری نشانه‌هایی دارد، عدم رسیدن به بلوغ فکری نیز نشانه‌هایی دارد که شامل موارد زیر هستند:

 • وابستگی شدید به دیگران
 • عدم اعتماد به نفس کافی
 • نیازمند به توجه و حمایت دیگران
 •  عدم تسلط بر عواطف
 • ترس از تغییر
 • ناتوانی در تحمل شکست
 • مشاوره راهی برای خودشناسی و شکوفایی

مرکز مشاوره شکرانه یک مرکز روانشناسی در شرق تهران است که برای ارائه خدمات خود از دانش و تخصص ده‌ها مشاور باتجربه استفاده می‌کند. مهم‌ترین خدمات این مرکز عبارت‌اند از:

مشاوره خانواده، مشاوره زناشویی، مشاوره جنسی، مشاوره ازدواج، مشاوره کودک و نوجوان، روان‌درمانی (خدمات روان پزشکی)، مشاوره روانشناسی و برگزاری کارگاه‌های آموزشی خدمات و … .

این مقاله از دست ندید!  آیا باید بادام را با یا بدون پوست مصرف کنیم؟

مرکز مشاوره شکرانه خدمات خود را به سه شکل حضوری، تلفنی و آنلاین ارائه می‌دهد تا کسانی که امکان حضور در مرکز را نیز ندارند بتوانند از خدمات مشاوران شکرانه استفاده لازم را ببرند.

نتیجه‌گیری

بلوغ فکری یک مسئله بسیار مهم و تا‌ثیرگذار در زندگی هرکسی است و بی‌توجهی به آن می‌تواند باعث شکست‌هایی در بخش‌های زندگی فرد شود. ضعف در بلوغ فکری قابل‌بهبود است و این کار در کنار همراهی یک مشاور به‌خوبی جبران می‌شود تا بخشی از مشکلاتی که ناشی از عدم بلوغ ذهنی رخ می‌دهند، رفع شوند.

نظرات کاربران

 •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *