0

چگونگی ارتباط دندان درآوردن کودکان با تب

Teething in children with fever

ارتباط بین دندان درآوردن نوزاد و تب: حقیقت و ادعاها

احتمالاً تاکنون درباره پدیده تب دندان درآوردن نوزاد شنیده‌اید و شاید برایتان پرسشی پیش آمده باشد که آیا واقعاً ارتباطی بین تب و دندان درآوردن نوزاد وجود دارد یا خیر؟ تاکنون، به دلیل عدم قابلیت اثبات مستقیم، اطلاعات نادرست و اشتباهی درباره این موضوع منتشر شده است، که باعث شده تا مادران به درستی نتوانند این ارتباط را درک کنند و در نتیجه با نگرانی‌های فراوانی مواجه شوند.

در این نوشتار، ما درمانکده قصد داریم به بررسی این مسئله بپردازیم که آیا واقعاً ارتباطی بین دندان درآوردن نوزاد و تب وجود دارد یا خیر. پس تا انتها با ما همراه باشید.

آیا دندان درآوردن کودک باعث تب می‌شود؟

بین دندان درآوردن کودک و تب کردن واقعاً ارتباطی وجود دارد، اما لازم به ذکر است که همه کودکان هنگام دندان درآوردن لزوماً تب نمی‌کنند. تا کنون، از نظر علمی هیچ ارتباط مستقیمی در این زمینه ثابت نشده است، اما با توجه به تجربه بسیاری از والدین، باید بیشتر در این مورد تأمل کنیم. به طور کلی، فرایند دندان درآوردن کودک می‌تواند منجر به افزایش دمای بدن او شود، اما این دما به اندازه‌ای نیست که به عنوان تب در نظر گرفته شود.

یکی از دلایل رایج بروز تب در کودکان هنگام دندان درآوردن، تجربه شدید خارش در هنگام رشد دندان است. در این حالت، کودک ممکن است لثه خود را با اشیاء آلوده تماس دهد که می‌تواند باعث ورود باکتری‌ها به بدن کودک شود و تب اولین نشانه ورود باکتری به بدن باشد. همچنین، زمانی که دندان‌های کودکان در حال ظهور هستند (حدود ۴ ماهگی)، کودک به مرور مستقل از مادر می‌شود و تا زمانی که سیستم ایمنی او بتواند با این تغییرات کنار بیاید، ممکن است چندین بار مریض شود. در برخی موارد، کودک ممکن است تب داشته باشد، اما نگرانی زیادی وجود ندارد.

این مقاله از دست ندید!  بهترین ویتامین برای مقابله با خستگی

چه زمان باید نگران تب کودک باشیم؟

همانطور که گفته شد، تب کودکان هنگام دندان درآوردن نیاز به نگرانی عموماً ندارد. اما در برخی موارد، ممکن است شرایط وخیم شوند و در این صورت باید به یک پزشک متخصص کودکان یا بهترین متخصص گوارش در منطقه خود مراجعه کنید تا شرایط به طور دقیق بررسی شود.

علائم نگران‌کننده عبارتند از:

 • تب بسیار شدید
 • راش های در پوست
 • مشکل در تنفس کودک
 • سرفه و عطسه شدید
 • بی‌قراری غیرمعمول کودک

تنها زمانی می‌توانید در مورد تب کودک هنگام دندان درآوردن بی‌تفاوت باشید که تب بسیار شدید نباشد و کودک علاوه بر خارش و درد لثه، علائم دیگری را نداشته باشد.

علائم رشد دندان در کودکان

روند رشد دندان در کودکان فرمول خاص و زمان‌بندی مشخصی ندارد و باید بر اساس علائم مشاهده شده، رشد دندان را تشخیص داد.

برخی از این علائم عبارتند از:

 1. بدخلقی کودک
 2. تمایل به خاراندن لثه
 3. تمایل به جویدن اشیا
 4. بدخوابی و بی‌خوابی

همچنین، زمان استاندارد رشد دندان‌ها در کودکان حدوداً از چهار ماهگی شروع می‌شود، اما ممکن است در برخی از کودکان زودتر یا دیرتر رخ دهد.

تسکین درد و خارش در رشد دندان‌های کودک

درد و خارش لثه کودک در هنگام رشد دندان‌ها مسئله‌ای طبیعی و عادی است که تمامی کودکان تجربه می‌کنند و ممکن است باعث بی‌قراری آنها شود. این درد و خارش را نمی‌توان به طور کامل برطرف کرد و کودک باید این دوره را طی کند تا دندان‌ها از لثه بیرون بزنند یا خود کودک به آن عادت کند؛ اما در این میان، راهکارهایی برای تسکین این درد و خارش وجود دارد. راهکارهای زیر می‌توانند مفید باشند:

این مقاله از دست ندید!  راهنمایی کامل مصرف ویاگرا با قهوه

مالش لثه:

این راهکار بسیار ساده است و نیاز به هیچ ابزار یا دارویی ندارد. شما می‌توانید با دست تمیز و شسته شده، لثه کودک را مالش داده تا درد کمی تسکین یابد.

استفاده از اشیاء خنک

به‌معنای اجسام منجمد نیست، بلکه منظور از اجسام سرد اشیاء خنک و مناسب است. باید توجه داشت که استفاده از دماهای بسیار پایین برای لثه کودک مضر است. یک شیء خنک می‌تواند برای تسکین درد نوزاد مفید باشد، اما به خاطر ایمنی کودک، از اجسام شیشه‌ای استفاده نکنید.

به کودک یک شیء مناسب برای خاراندن لثه بدهید

کودکانی که خارش لثه دارند، به‌صورت غریزی سعی می‌کنند لثه خود را با هر چیزی که در اختیار دارند بخارانند. در این میان، می‌توانید یک دستمال یا حوله تمیز یا دستمال دندان‌پاک کننده را به کودک بدهید تا لثه خود را خارانده و تسکین یابد.

مدیریت فرایند رشد دندان کودک

فرآیند رشد دندان کودک موضوعی خطرناک نیست و به هر حال دندان‌های کودک رشد خواهند کرد، اما با استفاده از راهکارهایی می‌توانید شرایط را برای کودک راحت‌تر کنید. راهکارهای زیر می‌توانند مفید باشند:

 • هر کاری که می‌توانید برای تسکین درد کودک انجام دهید.
 • از غذاهای سفت که نیاز به جویدن دارند، به کودکتان ندهید.
 • از ژل‌های بدون نسخه برای تسکین درد و خارش استفاده کنید.
 • سعی کنید غذاهای بدون ادویه زیاد و محرک‌ها را به کودک بدهید.
 • اگر کودک بالای ۶ ماه دارد، با مشاوره پزشک از مسکن‌های ضعیف استفاده کنید.

در کل، توصیه می‌شود که بدون مشاوره پزشک اقدامی انجام ندهید، هر چند که ممکن است به نظر ساده بیاید، زیرا تب در زمان درآوردن دندان ممکن است علتی دیگر داشته باشد که نیاز به بررسی دارد.

این مقاله از دست ندید!  راهنمایی کامل برای شناخت تداخل دارویی قرص‌های پیشگیری از بارداری

جمع بندی:

تجربه رویش دندان‌ها در تمامی کودکان رخ می‌دهد و ممکن است با ایجاد خارش، درد و حتی خونریزی لثه همراه باشد. در طول این فرآیند، برخی علائم دیگر مانند تب نیز در هنگام رویش دندان‌ها مشاهده می‌شود و بسیاری از افراد فکر می‌کنند که رابطه‌ای مستقیم بین رویش دندان و تب کودک وجود دارد. اما تا کنون هیچ ارتباط مستقیمی بین این دو موضوع کشف نشده است؛ با این حال، برخی حدس‌ها و ادعاها وجود دارند. در این نوشته، تلاش کرده‌ایم تا تمامی نکات مهم مربوط به این موضوع را با شما به اشتراک بگذاریم.

 

نظرات کاربران

 •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *