0

پرکاری تیروئید و سردرد

تیروئید

تیروئید نوعی غده پروانه ای شکل است که هورمون هایی را جهت کنترل متابولیسم در بدن ترشح می کند. گاهی بر اثر برخی از عوامل غده تیروئید میزان زیادی هورمون ترشح می کند که در این حالت فرد دچار پرکاری تیروئید که یک مشکل جدی است می شود. بیماری پرکاری تیروئید عوارض مختلفی مانند سرگیجه، سردرد افزایش اشتها و چاقی و تنگی نفس را به دنبال دارد برابر این باید همیشه کنترل و درمان شود. پرکاری تیروئید بیشتر این خطرات را در مردان و همینطور زنان باردار دارند که این افراد باید بیشتر مراقبت های درمانی را در دستور کار خود قرار دهند.

تیروئید

برای پرکاری تیروئید چه بخوریم؟

پرکاری تیروئید یکی از اختلالات خطرناک غده تیروئید می باشد و افرادی که به این مشکل مبتلا شده اند باید در رژیم غذایی خود تجدیدنظر کنند. برای کنترل پرکاری تیروئید بهتر است مواد غذایی را استفاده کنیم که در ترکیب آنها میزان ید بسیار پایین ولی در عوض میزان مواد معدنی مهم در ترکیب آنها بالا است. استفاده از محصولاتی که دارای ید فراوان هستند برای این دسته از افراد مجاز نمی باشد. سبزیجاتی مانند انواع کلم و کاهو بهترین محصولات غذایی برای مبارزه و درمان پرکاری تیروئید محسوب می شوند. استفاده از میوه جات هم خیلی اهمیت دارد چرا که در ترکیب اغلب میوه ها ویتامین های بسیار مفید و موثر بر بدن میزان فراوان وجود دارد لذا با مصرف این میوه ها ویتامین های مهم به میزان لازم جذب بدن می شوند.

همچنین مواد غذایی که در ترکیب آنها عنصرهای معدنی مانند آهن، روی، پتاسیم، کلسیم و سلنیوم به میزان فراوان وجود دارد نیز از بهترین مواد غذایی برای درمان پرکاری تیروئید به شمار می آیند. سایر مواد غذایی نام برده شده به سبب ارزش غذایی مهمی که دارند کمک می کنند تا غده تیروئید هورمون های ترشح شده را به میزان کنترل شده در خون ترشح کند و بدین طریق مانع از پرکاری تیروئید می شوند. استفاده از روغن های گیاهی و طبیعی نظیر روغن کنجد، زیتون، آفتابگردان و ذرت هم در این زمینه تاثیرات درمانی فراوانی برای کنترل و بهبود این بیماری به همراه دارند.

علائم تیروئید پرکار در مردان

عوارض پرکاری تیروئید در اغلب موارد بین خانم ها و آقایان مشترک می باشد اما در آقایان این بیماری می ‌تواند مشکلات دیگری را هم ایجاد کند. اختلال نعوظ و کاهش تعداد اسپرم و کیفیت آنها، طاسی سر، پوکی استخوان، بزرگ شدن سینه و از دست دادن توده عضلانی بدن از مهمترین عوارض پرکاری تیروئید در مردان محسوب می شود. ترجمه داشته باشید که ممکن است برخی از آقایان تمامی علائم نام برده شده را در بدن خود احساس نکنند و با توجه به شدت بیماری فقط شاهد برخی از آنها در بدن خود باشند. توجه داشته باشید که احساس هر یک از این مشکلات در بدن باید فرد را متوجه سازد تا بتواند با انجام روش های درمانی مناسب خیلی سریع و به موقع این بیماری را کنترل و درمان کند. شدت پرکاری تیروئید هرچه بیشتر باشد عوارض ناشی از آن هم با جدیت بیشتری خود را نشان می دهند.

این مقاله از دست ندید!  راهکارهای عملی برای تقویت سیستم ایمنی بدن

علائم تیروئید عصبی

تیروئید عصبی زمانی ایجاد می شود که پرکاری این غده بر روی اعصاب فرد تاثیرات منفی اعمال کند. افرادی که مبتلا به تیروئید عصبی هستند علاوه بر سایر علائم بیماری پرکاری تیروئید برخی دیگر از علائم را به صورت جداگانه احساس می کنند. مبتلایان به تیروئید عصبی همیشه احساس خستگی و ضعف عضلانی دارند. اضطراب و استرس بدون دلیل از دیگر علائم عصبی تیروئید به شمار می آیند. اختلال در خواب و همینطور داشتن ضربان قلب سریع و نامنظم از دیگر علائم تیروئید عصبی هستند. در این افراد خشکی پوست و کاهش وزن هم مشاهده می شود. با بروز بیماری تیروئید عصبی خلق و خو و همینطور روحیه افراد درگیر این بیماری می ‌شود به طوری که اگر درمان نشود به تدریج افراد وارد مرحله افسردگی می ‌شوند.

علائم تیروئید خطرناک

اگر علائم سطحی تیروئید درمان نشود به تدریج وارد مرحله خطرناک می شوند که در این حالت ممکن است سلامت جسمی انسان به خطر بیفتد. یکی از خطرناک ترین علائم این بیماری وجود مشکلات قلبی است که شاید در مواردی باعث ایست قلبی در افراد شود. همچنین علائم تیروئید در زمان بارداری هم بسیار خطرناک می باشد و در این حالت ممکن است تهوع و استفراغ و همینطور کاهش سطح هوشیاری و تب شدید را نشان دهد. در مواردی هم که پرکاری تیروئید به شدت بر روی خلقیات افراد تاثیر بگذارد باعث ایجاد آثار روانی در آن‌ها می‌ شود که خیلی خطرناک است. احساس درد های عضلانی بسیار شدید هم خطرناک است و باید به آنها رسیدگی شود. کاهش تعداد اسپرم در بیضه هم از موارد خطرناک به شمار می آید زیرا در این حالت ممکن است یک فرد برای همیشه قدرت باروری خود را از دست بدهد. هر علائمی از تیروئید خطرناک است چرا که این علائم به مرور زمان شدت پیدا می کنند و در نهایت باعث بروز مشکلات جدید تر می شوند که در این حالت درمان و کنترل آنها بسیار دشوارتر خواهد شد.

این مقاله از دست ندید!  بهترین روش‌ درمان خانگی برای سیروز کبدی

علائم عفونت تیروئید

در مواردی که غده تیروئید در اثر عوامل مختلف عفونت می شود این غده علائم شدیدتری از خود نشان می دهد. در صورت عفونت غده تیروئید که در جلوی گردن قرار دارد متورم می ‌شود و در این قسمت درد بسیار شدیدی احساس می شود به گونه ای که گاهی این درد در قسمتهای دیگری مانند فک و گوش هم احساس می شود. تب و لرز یکی دیگر از علائم عفونت تیروئید می باشد که در قسمت های مختلف بدن بروز پیدا می ‌کند. تعریق فراوان بدن در اثر تب هم از دیگر علائم عفونت می باشد. گاهی عفونت تیروئید به حدی زیاد می شود که در این حالت پزشک مربوطه ممکن است علائم بیماری را تشخیص دهد و این عفونت را مربوط به گوش و یا حلق اختصاص دهد. عفونت تیروئید بسیار خطرناک است و اگر تشخیص آن به نادرستی انجام گیرد ممکن است آسیب های جدی برای افراد به وجود بیاورد.

رکاری تیروئید

علت پرکاری تیروئید

غده تیروئید که از غده های درون ریز بدن می باشد و هورمون تیروئید را ترشح می کند گاهی دچار پرکاری می شود. تیروئید پرکار علل مختلفی دارد به عنوان مثال ترشح زیاد هورمون تیروئید مهمترین علت این بیماری محسوب می شود. استفاده از مواد غذایی که دارای ید فراوان هستند نیز می تواند سبب پرکاری تیروئید شود پس نباید از محصولات و موادی که میزان ید در آنها زیاد است به فراوانی استفاده شود. البته افراد مبتلا به این بیماری به هیچ عنوان نباید از این مواد استفاده کنند زیرا بیماری آنها شدت پیدا می کند. افرادی که دارای مشکلات روحی و روانی هستند در معرض مستقیم مبتلا شدن به پرکاری تیروئید قرار دارند. بدین ترتیب عوامل بسیار زیادی وجود دارند که باعث می ‌شوند پرکاری تیروئید در افراد ایجاد شود. وجود تومور در تخمدان و بیضه ها و عفونت تیروئید هم از دیگر علل ایجاد پرکاری تیروئید هستند.

پرکاری تیروئید و معده

اختلالات تیروئیدی بر روی گوارش انسان هم تاثیر گذار هستند به طوری که گاهی وجود این بیماری باعث معده درد و حتی زخم معده می شود. افزون بر تاثیرات منفی که پرکاری تیروئید بر روی سلول های داخلی جدار معده اعمال می کند داروهایی که برای کنترل این بیماری استفاده می ‌شوند نیز باعث بروز مشکلاتی برای معده می شوند. همچنین پرکاری تیروئید باعث تحریک سلول های معده می گردد و به گونه ای بر روی افزایش اشتها هم تاثیر گذار است. با افزایش میزان کلسیم خون در اثر تیروئید پرکار به تدریج زخم معده به وجود می آید. بنابراین با وجود این که ارتباط مستقیمی میان پرکاری تیروئید و معده درد وجود دارد باید گفت که برای درمان این مشکل و پیشگیری از وقوع بیماری های خطرناک بهتر است تیروئید ناسالم خیلی سریع کنترل شود. در مباحث قبل بیان شد که یکی از علائم بیماری پرکاری تیروئید مربوط به پرخوری و افزایش اشتها می باشد به طوری که در این حالت فرد دائماً احساس گرسنگی می کند لذا برای سیر کردن خود مجبور است به طور مداوم از مواد غذایی استفاده کند. در حالت پرخوری هم مشکلات بسیار زیادی برای معده به وجود می آید.

این مقاله از دست ندید!  چرا دست راستم درد میکنه

پرکاری تیروئید و سردرد

گاهی می توان علت سردرد های مزمن و شدید را به تیروئید اختصاص داد. پزشکان به این نتیجه رسیده اند که در برخی از موارد علت میگرن و سردرد ناشی از آن در ارتباط مستقیم با تیروئید است اگر این غده شرایط نرمالی داشته باشد به طور خود به خود بیماری سردرد هم کاهش پیدا می کند. دقت داشته باشید که پرکاری تیروئید تاثیر بسیار کمتری بر روی سردرد دارد و بیشترین تاثیر مربوط به کم کاری تیروئید است. در ارتباط با تاثیرات پرکاری تیروئید بر روی سردرد اطلاعات چندانی وجود ندارد به همین خاطر با قاطعیت می‌توان گفت که کم کاری آن عامل اصلی سردرد در نوع شدید خواهد بود.

تیروئید و سردرد

در این مطلب تا حدودی در ارتباط با سایر علائم و مشکلات بیماری پرکاری تیروئید صحبت شد و به این نتیجه رسیدیم که این بیماری یکی از بیماری های خطرناک برای انسان می باشد پس بهتر است به فکر کنترل و درمان جدی آن باشیم تا به مرور زمان درگیر عوارض سخت و روش های درمانی پیچیده آن نشویم. با وجود اینکه بیماری تیروئید در صورت داشتن رژیم غذایی مناسب و سبک زندگی سالم تحت کنترل است چه بهتر که به صورت فردی مراقبت های لازم را در دستور کار قرار دهیم تا نیازی به روش های درمانی پیچیده و دشوار پیدا نکنیم.

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *