0

مقدار مصرف شربت پریتیفن کودکان (شربت کتوتیفن) در کودکان

شربت کتوتیفن

مصرف شربت کتوتیفن در کودکان به دلیل قابلیت دسترسی آسان آن، موضوعی پرطرفدار و مورد بحث قرار می‌گیرد. کتوتیفن شربتی ضدآلرژی، آنتی‌هیستامین و پیشگیری از آسم است که با نام‌های شربت آمتین برای کودکان، داروی زادیتن برای کودکان (شامل قرص و شربت زادیتین)، شربت زکسیفن، شربت پریتیفن، شربت کوتامکس، برند برونتیف کتوتیفن برای کودکان و یا شربت پریتیفن کتوتیفن (شامل داروی کتوتیفن و قرص کتوتیفن) شناخته می‌شود.

برونتیف کتوتیفن کودکان چیست؟

این دارو، همچنین با درمان ضد حساسیت، به همراه داروهای دیگر برای کنترل آسم آلرژیک خفیف نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. کتوتیفن یا زادیکس کتوتیفن برای کودکان، یک نوع داروی ضدآلرژی است که با کاهش پاسخ بدن به آلرژن‌ها (عوامل آلرژی‌زا)، به کاهش نشانه‌های آلرژی کمک می‌کند. گاهی این آلرژن‌ها می‌توانند باعث حمله‌ی آسمی شدید شوند. این دارو به صورت قرص، قطره چشمی و شربت در دسترس است و معمولاً شکل شربت آن رایج‌تر است. مصرف و قطع مصرف شربت کتوتیفن یا شربت کترام کتوتیفن نیز، همانند شربت استامینوفن کودکان، شیاف استامینوفن در نوزادان، قطره مولتی ویتامین نوزاد و قطره دایمتیکون برای نوزاد، باید حتماً با تجویز پزشک صورت گیرد و نباید آن را به دیگران پیشنهاد داد.

در ادامه، بیشتر در مورد مصرف شربت کتوتیفن برای کودکان توضیح داده می‌شود.

در این مقاله به دنبال پاسخ به سوال اصلی “کاربرد شربت کتوتیفن برای کودکان برای چیست” هستیم. شربت کتوتیفن یک داروی ضد آلرژی است و برای درمان آلرژی، آنتی هیستامین و پیشگیری از آسم در کودکان استفاده می‌شود. همچنین این دارو به همراه داروهای دیگر برای کنترل آسم آلرژیک خفیف نیز استفاده می‌شود. کتوتیفن برای کودکان با نام‌های دیگری همچون شربت آمتین برای کودکان، داروی زادیتن برای کودکان، شربت زادیتین، شربت زکسیفن، شربت پریتیفن، شربت کوتامکس، شربت برونتیف کتوتیفن یا شربت پریتیفن کتوتیفن نیز شناخته می‌شود. با این حال، مصرف و قطع مصرف شربت کتوتیفن باید با توجه به سن، وزن و وضعیت سلامتی کودک تعیین شود و هرگز نباید به تنهایی و بدون مشورت پزشکی اقدام شود. همچنین باید مطمئن شوید که داروی کتوتیفن با دیگر داروهایی که کودک شما در حال مصرف آن‌هاست تداخل ندارد و در صورت تداخل به پزشک معالج مراجعه شود. در کل، همیشه باید به دستور پزشک عمل کرد و داروها را به درستی ذخیره کرد و خارج از دسترس کودکان قرار دهید.

این مقاله از دست ندید!  چطور درد کلیه را آرام کنیم

در این مقاله به توضیح کاربرد شربت کیتوتیفن یا شربت آمتین برای کودکان می‌پردازیم.

این دارو به دلایل زیر برای کودکان مفید است:

 • درمان آلرژی: این دارو برای کنترل آلرژی و استفاده در درمان آن مفید است. داروهای ضدآلرژیک به منظور جلوگیری از آزادسازی واسطه‌های التهابی یا تاثیرگذاری واسطه‌های آزاد شده روی سلول‌های عملشان مورد استفاده قرار می‌گیرند.
 • آنتی هیستامین: این دارو به صورت انتخابی به گیرنده‌های هیستامین چسبیده و آن را غیرفعال می‌کند. این دارو برای کنترل علائم آلرژی مانند سرفه، عطسه، آلرژی فصلی، درماتیت آلرژیکی و القا کردن خواب مفید است.
 • ضدخارش: این دارو معمولاً تأثیرات موضعی هم دارد و خارش را کاهش می‌دهد.

در موارد دیگر، پزشک متخصص می‌تواند بهترین کاربرد شربت کیتوتیفن را برای کودکان مشخص کند.

در این مقاله به توضیح مکانیسم اثر شربت کتوتیفن می‌پردازیم. به زبان ساده، گلبول‌های سفیدی در بافت‌های بدن وجود دارند که دارای گیرنده‌های خاصی هستند. وقتی که آلرژن‌ها به این گیرنده‌ها می‌چسبند، گلبول‌ها، هیستامین را ترشح می‌کنند که علایم آلرژی از جمله قرمزی پوست و خارش را سبب می‌شود.

استفاده از شربت آمتین کتوتیفن به منظور کاهش شدت حملات آسم نیز مفید است. این کار با از بین بردن التهاب در مجاری تنفسی انجام می‌شود که باعث جریان بهتر هوا و تنفس بهتر می‌شود.

همان‌طور که هر داروی دیگری باید تحت نظارت پزشک مصرف شود، استفاده از شربت آمتین کتوتیفن برای کودکان بدون تجویز پزشک مجاز نیست. برای مثال، هرچند بیشتر ما می‌دانیم که قرص کلومیفن چه کاربردی دارد، اما هرگز خودسرانه برای استفاده از آن اقدام نمی‌کنیم. بنابراین، بدون مشاوره با پزشک، به فرزند خود هیچ دارویی را تجویز نکنید.

این مقاله از دست ندید!  رفع گرفتگی و تیرگی حول چشم با استفاده از ماسک های خانگی

درمان با داروی کتوتیفن (Ketotifen) را باید با مطالعه دقیق بروشور داخل بسته شروع کنید. این بروشور شامل اطلاعات جامع در مورد دارو و عوارض جانبی احتمالی آن است. در صورت داشتن هرگونه سؤال در مورد مصرف دارو، بهتر است با پزشک خود مشورت کنید.

مقدار و روش مصرف داروی کتوتیفن برای هر فرد متفاوت است. بنابراین، باید دارو را به دقت همانطور که پزشک آلرژی برای شما تجویز کرده است، مصرف کنید و از افزایش یا کاهش خودسرانه مقدار و مدت زمان مصرف خودداری کنید.

در صورتی که یک نوبت مصرف داروی کتوتیفن را فراموش کردید، نیازی به مصرف نوبت فراموش شده نیست. کافی است نوبت بعدی را طبق روال سابق مصرف کنید و از دو برابر نمودن مقدار دارو در یک نوبت خودداری کنید.

این دارو بدون توجه به وعده‌های غذایی مصرف می‌شود، اما برای کاهش عوارض گوارشی، می‌توانید آن را با غذا مصرف کنید.

در مورد داروی کتوتیفن (Ketotifen) به موارد منع مصرف زیر توجه کنید:

به تاریخ انقضای دارو توجه کنید و اگر تاریخ انقضای آن تمام شده است، از مصرف آن خودداری کنید.

هرگز داروی کتوتیفن را به فرد دیگری حتی با علائم مشابه خودتان تجویز نکنید.

در صورت داشتن شرایط و بیماری‌های خاص، قبل از مصرف دارو با پزشک خود مشورت کنید.

به ویژه اگر شرایط زیر را دارید:

 • حساسیت به این دارو یا دیگر داروها و مواد
 • بارداری یا اقدام به بارداری
 • شیردهی
 • صرع
 • مشکلات کبدی
 • مشکلات کلیوی
 • بیماری‌های چشمی مانند گلوکوم (آب سیاه)
 • پورفیری
 • مشکلات گوارشی نظیر انسداد روده‌ای
 • مشکلات پروستات و یا دفع ادرار
این مقاله از دست ندید!  راهنمایی کامل خواص بادام برای پیشگیری از پوکی استخوان

در مورد عوارض ناخواسته داروی کتوتیفن (Ketotifen) به شرح زیر توجه کنید:

 • عوارض این دارو محدود و خفیف هستند، با این حال در صورت اختلال در خواب، تغییر درخلق و خو، زودرنجی و عصبی شدن، بهتر است با پزشک خود صحبت کنید.
 • در صورت احساس سرگیجه یا خواب‌آلودگی، از رانندگی و کار با ابزاری که نیاز به احتیاط دارند، خودداری کنید.
 • در صورت بروز خشکی دهان، می‌توانید از آب نبات یا آدامس‌های فاقد شکر استفاده کنید.

در مورد شرایط نگهداری داروی کتوتیفن (Ketotifen) به شرح زیر توجه کنید:

 • دارو را دور از دسترس کودکان نگه دارید.
 • دارو را در جایی خشک و خنک و به دور از گرما و تابش نور مستقیم نگه دارید.

با توجه به وضعیت کنونی جهان در پاندمی ویروس کرونا، در صورت عدم تمایل به مراجعه حضوری، می‌توانید با مراجعه به وب سایت و یا اپلیکیشن پذیرش ۲۴، به صورت ۲۴ ساعته و آنلاین، از طریق مشاوره تلفنی و متنی با مجرب‌ترین پزشک آنلاین آلرژی، تلفنی و متنی مشاوره بگیرید.

 

نظرات کاربران

 •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *