0

فلسفه عود و معنای روشن کردن آن‌ها

عود خوشبو

چوب‌های عود به عنوان ابزار خود درمانی در درمان معنوی استفاده می‌شوند. رایحه‌ی خاص در هر چوب عود، انرژی معنوی خاصی را جذب می‌کند.

عود (به انگلیسی: Incense) ابزاری برای درمان معنوی است که باعث افزایش پالایش معنوی مکان یا فرد می‌شود و کمک به تمرین معنوی مانند مراقبه یا ذکر نام خدا می‌کند. همچنین با انرژی منفی مبارزه می‌کند و سطح انرژی مثبت را افزایش می‌دهد و جزء اساسی ناآشکار را کاهش می‌دهد.

در زیر لیستی از برخی از رایحه‌هایی که اکثر مردم در جامعه از آن‌ها برای درمان معنوی استفاده می‌کنند و کمک می‌کنند، آورده شده است. آن‌ها عبارتند از:

 • یاس (چامالی) – Jasmine (Chameli)
 • برگ خنجری (کی ود) – Kewda
 • چوب صندل – Sandalwood
 • نرگس (موگرا) – Mogra
 • خس (ویتی ویر) – Vetiver (Khus)”

برخی از افراد با حس ششم قوی، چشم‌اندازی از فرکانس‌هایی که از چوب عود منتشر می‌شود را دریافت می‌کنند که همانند یک چوب جادویی تصور می‌شود.

ذرات عود دیده شده توسط روشن‌بینان در ۵ دسته زیر طبقه‌بندی می‌شوند:

 • ذرات سرور (زرد) که توسط جرقه‌ای از انرژی الهی (نارنجی) احاطه شده‌اند.
 • ذرات سرور و جرقه‌های انرژی الهی که در حال حرکت به سمت انرژی منفی برای نابود کردن آن هستند.
 • آگاهی الهی (چایتانیا) که در یک شکل موج از جنبه‌ای از خدا به مجذوب بوی چوب عود می‌شود.
 • فرکانس‌هایی از حالت سرور که به شکل فوران در حال حرکت به سمت بالا هستند

پاکسازی مکان با عود و 5 دسته ذرات منتشر شده از عود که توسط روشن‌بینان دیده می‌شود

انرژی‌های منفی موجود در یک مکان بر ساکنان آن محل تأثیر می‌گذارند. این ممکن است منجر به بیش از حد بگو و مگو، کاهش توانایی تصمیم‌گیری یا به بیماری منجر شود. افرادی که از حس ششم پیشرفته برخوردار هستند، قادر به درک فشار منفی ناآشکار در چنین اماکنی می‌باشند. این فشار ارتعاشات منفی ناآشکار ارواح یا اجداد یا ارتعاشات منفی در یک ساختمان می‌تواند تأثیر منفی بر ساکنان آن داشته باشد. رایحه‌ی ناشی از عود در مبارزه با فشار منفی و آوردن ارتعاشات مثبت در یک محل بسیار مفید است.

روشن کردن چوب عود نشات گرفته از آگاهی الهی در اصل مطلق آتش (تج تاتوا – Tejtattva) است. این از طریق اصل مطلق هوا (وای تاتوا – Vayutattva) در دود روشن چوب عود فعال می‌شود. آگاهی الهی فعال شده به سرعت در جهت رو به بالا در شکل یک فواره منتشر می‌شود. سپس با سرعت به پایین می‌آید برای از هم‌پاشیدن ذرات ناآشکار اصل راجا – تاما بر روی زمین و همچنین در جو و انرژی‌های منفی را از بین می‌برد. این کمک به پالایش معنوی اماکن می‌کند.

این مقاله از دست ندید!  ساده ترین روش درمان نرمی مفاصل

چرا نیاز به پاکسازی داریم؟

سوچا (Saucha) به معنای پاکسازی و اولین درس از مبحث نیاما یا تعلیم منطق در یوگاست.

زمانی که احساسات و هیجانات قابل کنترل نبوده و واکنش خشم پدید می‌آید، بر جسم، روان و روح ما آثاری به جا گذاشته می‌شود. پاکسازی مداوم این آثار آلوده از طریق سوچا انجام می‌شود. در سوچا، پاکسازی هر سه بعد شخصیتی انسان، یعنی بعد جسمانی، روانی و روحی یا معنوی او مورد نظر است.”

پاکسازی و سوچای جسمی

از دیدگاه یوگا، جسم انسان اقامتگاه روح اوست و به همین دلیل جایگاهی مقدس به شمار می‌رود و باید مدام آن را پاکیزه نگاه داشت.

اگر بدن سالم باشد، رشد مادی و معنوی برای انسان امکان پذیر خواهد بود.

پاکسازی جسمانی در یوگا در برگیرنده اصول گسترده‌ای است و عمدتاً بر دستگاه گوارش متمرکز است؛ زیرا تغذیه در رشد جسمانی، حفظ سلامتی، تعادل شیمی بدن و میزان انرژی بدن دارای اهمیت ویژه‌ای است.

رعایت اصول پاکسازی جسمی باعث ایجاد انرژی فوق‌العاده در بدن می‌شود. همچنین، با تنظیم تعادل شیمی بدن، تخلیه مداوم آمادگی بیماری‌ها، پاکسازی سموم ناشی از تغذیه نادرست و ایجاد هماهنگی و همسویی میان دستگاه‌های بدن، بستر سلامتی را فراهم می‌آورد.

همان‌گونه که برای پاکیزگی جسم، استحمام مجدد الزامی است، برای فراهم کردن بستر سلامتی دائمی و افزایش انرژی نیز باید اصول را با رعایت انضباط خاصی به طور مداوم تکرار کرد و تنها یکبار انجام دادن آنها برای تامین هدف پاکسازی جسمانی کافی نیست.

پاکسازی و سوچای ذهنی

علاوه بر بعد جسمی، بعد ذهنی انسان نیز نیاز به پاکسازی دارد.

اولین دلیل برای این پاکسازی، ایجاد ارتباط و همسویی ذهن با بخش معنوی وجود است.

این مقاله از دست ندید!  15 ویژگی که نشان می دهد یک فرد به بلوغ فکری رسیده است

جسم انسان نمی‌تواند روح را لمس کند و حواس پنج‌گانه او عاجز از دریافت این نیروی غیرمادی است. اما ذهن انسان پلی است میان جسم و روح او و اگر روان انسان مانند آینه شود، توان آن را خواهد داشت تا بازتاب انرژی غیرمادی روح را در خود دریافت کند.

اما در مسیر روان ما مدام موانعی حضور دارد. روان انسان به طور عادی سرشار از خواسته‌های دنیوی گوناگون است و همه ارکان روان، ازجمله فکر، عقل، تصور و تخیل، مدام درگیر خواسته‌ها، نیازها و غرایز مادی ما هستند و در چنین شرایطی، جایی برای پرداختن به تفکرات معنوی و بخش غیرمادی وجود باقی نمی‌ماند.

پاکسازی و سوچای روحی

گرچه جسم در اثر تغذیه نامناسب و روان تحت تأثیر افکار منفی و مخرب آلوده می‌شود، اما بخش معنوی یا روح انسان هرگز آلوده نیست.

روح مانند آینه است و هر تصویری را که در آن نقش بندد بازتاب می‌دهد، اما اعمال ضعیف جسمانی و روانی ما مانند گرد و غبار بر این آینه می‌نشیند و آن را کدر می‌سازد.

هنگامی که آینه روح کدر می‌شود، دیگر نمی‌تواند حقیقت را بازتاب دهد و به این ترتیب از یک سو ارتباط با انرژی معنوی‌مان را از دست می‌دهیم و از سوی دیگر رفته رفته از هشیاری وجدان انسانی و لطافت وجودی خود دور می‌شویم.

پاکسازی روحی سبب می‌شود گرد و خاک اعمالی که بخش معنوی وجودمان را پوشانده اند، زدوده شود.

در این صورت می‌توانیم به بخش معنوی خود مرتبط شده و انرژی روحی‌مان را درک کنیم و همچنین وجدان انسانی را در خود لطیف و هشیار نگه داریم.

پاکسازی سطح انرژی فرد با عود و اسپند

پاکسازی با عود و اسپند یکی از بهترین روش‌هاست زیرا علاوه بر پاکسازیِ انرژی‌های منفی، در جذب انرژی‌های مثبت نیز بسیار موثر است.

برای پاکسازی سطح انرژی فرد با عود و اسپند، باید عود یا اسپند را با نیتِ پاکسازی از انرژی‌های منفی آتش بزنید.

برای پاکسازی محیط، آغاز کنید با گرداندن عود یا اسپندِ مشتعل با نیت پاکسازی از مشرق (جایی که خورشید طلوع می‌کند)، سپس در جهت عقربه‌های ساعت (با فرض اینکه ساعت بزرگی تمام کف منزل یا محل کار شما را پوشانده) آن را چرخانده و در نهایت مجدداً به محل آغاز برگردانید.

این مقاله از دست ندید!  بهترین گیاهان دارویی مفید برای درمان دردهای معده

روشن کردن عود و فوائد آن در پاکسازی فرد و محیط

عودها از طریق عطرهای بخصوصی که دارند، قادر به جذب جنبه‌های خاصی از الوهیت هستند که آگاهی الهی مخصوص به آن جنبه را با خود به همراه دارند.

این آگاهی الهی پاکی روحی را افزایش داده و با انرژیهای منفی موجود در فرد یا محیط، مبارزه می‌کند. در نتیجه، فرد با افزایش جزء « ساتوا » و کاهش جزء « راما » در درون و محیط، به شفادهی روحی دست می‌یابد.

می‌توان از عودها، علاوه بر پاکسازی شخص و محیط از انرژیهای منفی، در تمرینات روحی؛ همانند مدیتیشن و ذکر نام خداوند، بهره برد.

روشن کردن عود و فوائد آن در افزایش سطح انرژی‌های مثبت فرد

در عصر جدید، به دلیل کمبود تمرین روحی توسط افراد، با افزایشی در سطح انرژیهای منفی، روبرو هستیم.

این انرژیهای منفی نه تنها در محیط پراکنده هستند، بلکه به صورت پوششی سیاه، اطراف فرد را فراگرفته اند.

زمانی که پوشش سیاه اطراف شخص زیاد باشد، آگاهی الهی ناشی از روشهای شفادهی روحی، امکان نفوذ به شخص را ندارد و در نتیجه، هیچ بهبودی در فرد، حاصل نمی‌شود.

روشن کردن عود روشی مؤثر در کاهش پوشش سیاه موجود، می‌باشد.

عود جزء « راجا – تاما »ی موجود در پوشش سیاه و محیط را کاهش داده و راه را برای نفوذ آگاهی الهی، هموار می‌سازد. همچنین، عود روشن آگاهی الهی را به شکل اصل مطلق کیهانی آتش، ایجاد کرده که با اصل مطلق کیهانی هوا که در دود عود روشن، وجود دارد، فعال می‌شود و به شکل فواره، به سرعت و به سمت بالا، حرکت می‌کند و سپس با سرعت به سمت پایین، آمده و اجزاء « راجا – تاما »ی روی زمین و واقع در جو را کاهش داده و انرژیهای منفی را نابود می‌سازد. به این شکل، مکان مورد نظر نیز پاکسازی می‌شود.

 

 

نظرات کاربران

 •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *