0

روش نگهداری پاندانوس

گل پاندانوس

پاندانوس که در ایران به آن گیاه برگ خنجری نیز می گویند یکی از زیباترین و البته خاص ترین گیاهان خانگی می باشد. این گیاه را هم در فضاهای باز مانند باغ ها و باغچه ها و هم در فضاهای بسته همانند آپارتمان ها رشد می دهند.

سازگاری بالای گیاه پاندانوس با محیط اطراف خود و شرایط رشد و نگهداری آسان آن سبب محبوب شدن این گیاه شده است. اما هر چقدر هم که این گیاه با محیط اطراف خود سازگار باشد، باز هم برای رشد به شرایط معینی نیاز دارد. اگر این شرایط فراهم نباشند، رشد گیاه با مشکلاتی مواجه می شود. در این مقاله می خواهیم به روش های نگهداری گل پاندانوس و نکات مهم آن بپردازیم.

انواع گل پاندانوس

گل پاندانوس

گل پاندانوس، گیاه بومی مناطق گرمسیری و نیمه گرمسیری جزایر ماداگاسکار و موریس می باشد. این گل در مکان های گرم رشد کرده و دارای برگ های کشیده، بلند و باریک است. برگ های این گیاه نوک تیز و باریک هستند به همین دلیل به آن برگ شمشیری و برگ خنجری می گویند.

داخل برگ های این گیاه رگبرگ ها و خطوط زیادی به صورت موازی از هم قرار گرفته اند. انواع مختلف این گل که در ایران هم بسیار یافت می شوند انواع گل پاندانوس سبز، گل ابلق و گل پاکوتاه هستند. انواع سبز آن طرفداران بیشتری داشته و به صورت فراوانی پرورش داده می شوند.

گل پاندانوس سبز

گل پاندانوس سبز یکی از زیباترین انواع این گل است که دارای برگ هایی به رنگ سبز تیره و حاشیه های نقره ای می باشد. برگ های این گیاه تا طول یک متر نیز رشد می کنند. اگر این گیاه به صورت کامل رشد کند، میوه ای کاج مانند می دهد که قابل خوردن است.

بیشتر گیاهان برگ خنجری که در منازل پرورش داده می شوند از نوع سبز این گیاه هستند. زیرا برگ های بلند و باریک این نوع گیاه جلوه بسیار خاصی به فضای محیط می بخشند. برگ های این گیاه زیاد بوده و به صورت متراکم در کنار یکدیگر قرار می گیرند.

چرا گل پاندانوس رشد نمی کند؟

با وجود آنکه گیاه پاندانوس در شرایط مختلف محیطی مقاوم است اما باز هم گاهی اوقات رشد آن مختل می شود. بسیاری از افرادی که به پرورش این گل علاقه دارند در مورد توقف رشد آن نگران هستند. توقف رشد این گیاه می تواند دلایل بسیار مختلفی داشته باشد. بنابراین برای آنکه بتوانید این گیاه را به خوبی پرورش دهید باید از نحوه نگهداری و شرایط لازم برای رشد آن آگاه باشید. در غیر این صورت رشد گیاه متوقف شده و نمی تواند زیبایی لازم را به فضای محیط ببخشد.

این مقاله از دست ندید!  چگونه می‌توانیم جلوی شکر کردن مربایمان را بگیریم؟

در ادامه به مهم ترین دلایل عدم رشد گیاه پاندانوس به صورت مفصل می پردازیم.

آبیاری نامناسب گل پاندانوس

آبیاری نامناسب و ناکافی به گیاه پاندانوس یکی از دلایل بسیار مهم عدم رشد این گیاه است. برگ خنجری از آن گل هایی می باشد که به آبیاری فراوانی نیاز دارد. در واقع خاک این گل همیشه باید مرطوب باشد. کارشناسان کشاورزی دادن روزانه یک الی دو لیوان آب جوشیده سرد شده را به این گیاه توصیه می کنند. به صورتی که تمام نقاط خاک اطراف آن مرطوب شود. مراقب باشید هنگام آب دادن به گیاه، برگ های آن خیس نشوند. زیرا آب موجب پلاسیده شدن برگ های گیاه خواهد شد. گلدان این گیاه باید دارای زهکشی مناسبی باشد تا آب اضافی گیاه از طریق آن خارج شود.

نرسیدن نور کافی به گیاه پاندانوس

نرسیدن نور کافی به گیاه از عوامل بسیار مهم توقف و عدم رشد گیاه پاندانوس است. گل برگ خنجری روزانه به 6 الی 8 ساعت نور غیر مستقیم نیاز دارد. اگر نور کافی به گیاه نرسد متابولیسم های رشد آن متوقف شده و گیاه به اندازه کافی رشد نمی کند. اگر در آپارتمان زندگی می کنید بهتر است گیاه را در کنار پنجره ای قرار دهید که روزانه نور کافی از آن وارد منزل می شود. البته فراموش نکنید این نور باید به صورت غیرمستقیم باشد. در غیر این صورت سبب ایجاد تاثیرات منفی در رشد گیاه خواهد شد.

خاک نامناسب گلدان

خاک نامناسب می تواند سبب پوسیده شدن ریشه گیاه و در نتیجه عدم رشد کافی گیاه پاندانوس شود. خاک گیاه برگ خنجری باید دارای زهکشی مناسبی باشد تا آب موجود در آن بتواند به راحتی حرکت کند. خاک های بسیار متراکم مانع از حرکت و رسیدن آب کافی به نقاط مختلف ریشه می شوند. درنتیجه ریشه یا خشک شده و یا در اثر ماندن زیاد آب پلاسیده خواهد شد. خاک های ترکیبی برای این نوع گیاه بهترین انتخاب هستند. در ادامه به معرفی ترکیب های مناسب برای خاک گل پاندانوس می پردازیم.

 • گل باغچه + گل گلدان + پیت ماس
 • ماسه + خاک برگ چمن
 • خاک باغچه + پیت ماس + کمپوست

کوددهی غیراصولی به گل پاندانوس

کوددهی اصولی و صحیح برای رشد گیاه پاندانوس لازم است. اما کوددهی غیراصولی نیز به همان اندازه می تواند موجب اختلال رشد آن شود. برخی از افراد فکر می کنند هر چه بیشتر به گیاه کود بدهند، سریع تر رشد می کند. اما این تصور کاملا غلط است. این گیاه به صورت معمول برای رشد خود به کود نیاز ندارد.

این مقاله از دست ندید!  کود سیاه برای گلهای آپارتمانی

اگر می خواهید گیاه خود را هر چه بیشتر تقویت کنید می توانید از ماه فروردین تا ماه مهر به خاک آن کود اضافه کنید. استفاده از کود گیاهان زینتی و آهن در فصل های گرم مانند بهار و تابستان می تواند موجب تقویت گیاه و رشد بیشتر آن شود. توجه داشته باشید که ابتدا باید گیاه را آبیاری کنید، سپس به آن کود اضافه نمایید.

دمای نامناسب محیط

قرار گرفتن گیاه پاندانوس در محیط هایی با دمای بسیار کم و یا بسیار بالا می تواند سبب توقف رشد آنان شود. گیاه برگ خنجری به دمای محیط اطراف خود بسیار حساس می باشد. بهترین دما برای رشد این گیاه بین 20 درجه تا 30 درجه سانتی گراد است. در واقع دمای اتاق با 25 درجه سانتی گراد برای رشد این گیاه، بهترین دما است. گل پاندانوس در دماهای کمتر همانند دمای 10 درجه یخ زده و رشد آن متوقف خواهد شد. همچنین این گل در دماهای بسیار بالا خشک شده و برگ های آن پلاسیده و چروکیده می شوند.

علت خراب شدن گل پاندانوس

علت خراب شدن گل پاندانوس

برخی از افرادی که گل پاندانوس را پرورش می دهند همواره از خراب شدن این گل می نالند. خراب شدن این گل می تواند زرد شدن و پلاسیده شدن برگ های آن و یا پوسیده شدن ریشه گیاه باشد. همچنین توقف رشد این گیاه نیز نشانه ای از خراب شدن گیاه برگ خنجری است. در این بخش می خواهیم به اصلی ترین دلایل خراب شدن گیاه پاندانوس بپردازیم. با شناخت این عوامل و اصلاح و رفع آن ها می توانید این گیاه زیبا را در شرایط بهتری پرورش دهید.

 • آبیاری نامناسب: آبیاری زیاد موجب شسته شدن مواد معدنی موجود در خاک و آبیاری کم سبب خشک شدن بیش از حد خاک می شود.
 • خاک نامناسب گیاه: خاک های بسیار سفت موجب عدم آبرسانی به تمام نقاط ریشه گیاه می شوند. همچنین خاک های بسیار متخلخل سبب رد شدن سریع آب و سیراب نشدن ریشه خواهند شد.
 • نرسیدن نور کافی به گیاه و یا تابش زیاد نور مستقیم به گل پاندانوس
 • کوچک بودن گلدان و عدم وجود فضای کافی برای رشد ریشه گیاه
 • هرس نکردن گیاه و جدا نکردن برگ های قدیمی و زرد شده
 • کوددهی زیاد و غیراصولی به خاک گیاه
 • گرم شدن و خشک شدن بیش از حد هوای محیط گیاه
این مقاله از دست ندید!  آیا میل زیاد به غذاهای کربوهیدراتی طبیعی شایع است؟

علت سوختگی سربرگ پاندانوس

مسئله دیگری که ذهن بسیاری از علاقه مندان به گیاه پاندانوس را مشغول می کند، سوختگی سربرگ های گیاه برگ خنجری می باشد. سوخته شدن و قهوه ای شدن برگ های این گیاه زیبایی و جلوه خاص این گیاه را از بین می برند. از دلایل سوختن برگ های گیاه برگ خنجری می توان به عوامل زیر اشاره کرد.

 • بالا رفتن بیش از حد دمای محیط در فصل های گرم مانند تابستان
 • خشک شدن هوای محیط و نبود رطوبت کافی
 • آبیاری بسیار کم به گیاه و خشک شدن خاک آن
 • کوددهی زیاد و بیش از حد
 • قرار گرفتن گیاه در معرض نور مستقیم خورشید

قیمت گل پاندانوس تیغ دار

بسیاری از افرادی که قصد تهیه گل پاندانوس را دارند، در مورد قیمت آن سوال می کنند. قیمت این گل با توجه به نوع آن و میزان رشد آن متفاوت است. گل هایی که بزرگ تر هستند قیمت بیشتری دارند. اما در عوض گل های کوچک تر که هنوز بزرگ نشده اند دارای قیمت کمتری می باشند. اگر می خواهید هزینه کمتری بابت خرید این گل بپردازید می توانید گل های کوچک تر را خریداری کنید. این گونه خود می توانید با گذشت زمان و با روش های اصولی از گل نگهداری کرده و شاهد رشد آن باشید.

قیمت گل پاندانوس بزرگ

گل پاندانوس زمانی که رشد می کند و بزرگ می شود جلوه بسیار زیباتر و خاص تری به خود می گیرد. هر چه این گیاه بزرگ تر باشد، نشان دهنده این است که زحمت و زمان بیشتری برای رشد آن صرف شده است. در نتیجه قیمت گل پاندانوس بزرگ از گل های کوچک بیشتر می باشد. البته این هزینه کاملا ارزشش را دارد. زیرا برگ های بلند و پرتراکم گیاه برگ خنجری زیبایی بصری فراوانی به محیط می بخشند.

قیمت گل پاندانوس دیجی کالا

گل پاندانوس دیجی کالا

فروشگاه دیجی کالا از آن فروشگاه هایی است که گل های آپارتمانی و پرطرفدار مانند گل پاندانوس را به فروش می رساند. قیمت گل برگ خنجری در این سایت متفاوت می باشد. البته نوع گلدان گل نیز در قیمت نهایی آن موثر است. اگر می خواهید از قیمت گل برگ خنجری در دیجی کالا مطلع شوید می توانید به سایت این فروشگاه سر بزنید.

 

نظرات کاربران

 •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *