0

راه حل صحیح درمان ریزش موی الگوی زنانه

درمان ریزش مو

وقتی نوجوان بودم و حتی تا سن 28 سالگی موهای من پر پشت و ضخیم بود و به یاد دارم مادرم همیشه موهای نازکی داشت و خط فرق سرش در حال کم پشت شدن بود. مادرم همیشه به موهای من حسادت میکرد و همزمان زیبایی آن را ستایش میکرد. چند سال پیش که من نزدیک به آغاز دهه چهلم زندگی بودم، متوجه شدم که موهایم نازک شده و خط فرق سر من نیز مانند مادرم به تدریج دارد خالی می شود. زمانیکه به پزشک متخصص پوست و مو مراجعه کردم او به من گفت بزرگترین دشمن ریزش موی من استرس است برای همین همیشه سعی کردم با روش های ویژه خودم استرس و حتی ساعت خواب ام را مدیریت کنم.

وقتی که حجم موهای خودم را در چهل سالگی با موهای 20 سالگی مقایسه کردم متوجه شدم که تقریبا نصف شده است و این یکی از غم انگیز ترین لحظات زندگی ام بود. خودم با داشتن اطلاعاتی که از اینترنت کسب کرده بودم فکر میکردم که مبتلا به ریزش مو ناشی از سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) هستم اما درماتولوژیست ام به من گفتن که من مبتلا به ریزش مو الگوی زنانه (FPHL) یا آلوپسی زنانه هستم. وی گفت که خود را آموزش دهید و در مورد علل و گزینه های درمانی FPHL بیاموزید. این دانش می تواند به شما قدرت دهد تا تصمیمات آگاهانه بگیرید و انتظارات خود را مدیریت کنید.

ریزش موی الگوی زنانه (FPHL) چیست؟

آلوپسی زنانه وضعیت پیش رونده ای از ریزش مو در زنان است که به صورت نازک شدن تدریجی تار مو و کاهش تراکم مو از تاج سر و خط فرق سر شروع میشود. به این وضعیت آلوپسی آندروژنیک زنانه نیز میگویند. تفاوتی FPHL با ریزش موی الگوی مردانه در این است که خط مو در پیشانی بالا نمی رود و زنان در الگوی آلوپسی زنانه مثل مردان طاس نمی شوند. اتیوپاتوژنز یا سبب شناسی آلوپسی زنانه بسیار پیچیده است و عوامل ژنتیکی، هورمونی و محیطی نقش کلیدی در آن دارند. در FPHL ما شاهد کاهش طول مدت فاز آناژن (فاز رشد مو که در حالت نرمال 2 الی 7 سال طول میکشد) و کوچک شدن درمال پاپیلا یا به زبان عامیانه پیاز مو خواهیم بود. مینیاتوریزه شدن یا کوچک شدن تدریجی فولیکول های موهای ترمینال و شروع فرایند تبدیل شدن به فولیکول های موهای پرز مانند که دیگر ضخامت، رنگ و طول طبیعی ندارند، شروع میشود.

این مقاله از دست ندید!  درمان‌های موثر برای دندان‌های شکسته

FPHL 

در FPHL موهای پرز مانند یا همان موهای نازک شده به دلیل کاهش فاز آناژن، چرخه حیات کوتاه تری دارند که منجر به تولید و رشد موهایی با ساقه های ظریف و کوتاه میشود. پس نتیجه می گیریم پایان زودرس فاز آناژن (فاز رشد مو) نکته کلیدی در ایجاد آلوپسی زنانه است. اما پزشکم به من یاد داد که بین پایان فاز تلوژن و شروع فاز آناژن جدید (فاز کنوژن) که در آن مدت فولیکول مو خالی میماند، تاخیر زیادی وجود دارد تا موی جدیدی بخواهد رشد کند. برای مدیریت کردن این چرخه حیات مو و نگه داشتن مو در فاز رشد تونیک آناگین چیزی بود که به من کمک کرد.

نکته ای مهمی که من از درماتولوژیست ام یاد گرفتم این بود که برخلاف ریزش مو الگوی مردانه (MPHL) در ریزش مو الگوی زنانه (FPHL) خط پیشانی بالا نمیرود در عوض نازک شدن مو به صورت تدریجی در تمام طول خط فرق سر تا تاج سر (ورتکس) شروع میشود و کم کم به اطراف خط فرق سر منتشر میشود. شروع آلوپسی زنانه عموما در سنین بالای 40 و بویژه در یائسگی رخ میدهد اما در سنین پایین تر نیز حتی در 20 سالگی هم ممکن است رخ بدهد.

عوامل ایجاد کننده ریزش مو الگوی زنانه

علاوه بر ارثی بودن این نوع از ریزش مو در زنان، برخی از شرایط پزشکی مانند اختلالات تیروئید، کم خونی ناشی از فقر آهن و بیماری های خود ایمنی می توانند به تشدید و شروع ریزش مو الگوی زنانه کمک کنند. استرس مزمن می تواند چرخه رشد مو را مختل کند و منجر به ریزش موقت یا دائمی مو شود و در FPHL نیز کاملا اثر منفی دارد. کمبود ویتامین ها و مواد معدنی ضروری می تواند بر سلامت مو تأثیر بگذارد و به تسریع ریزش مو کمک کند که در موارد حاد در روزهای اولیه تشخیص آلوپسی زنانه، تزریق آمپول بیوتین بپانتن بایر برای رفع کمبود بیوتین و ویتامین ب 5 به فرد مبتلا به FPHL توصیه میشود. این تزریق ها در 6 هفته کمک کرد که ریزش موی من از بحران خارج شود. برخی داروها، مانند داروهای شیمی درمانی و درمان های هورمونی، می توانند به عنوان یک عارضه جانبی باعث ریزش مو با الگوی زنانه نیز بشوند.

این مقاله از دست ندید!  برای پا درد چی خوبه بخوریم

توصیه های درمانی در آلوپسی زنانه

من به درماتولوژیست خودم گفتم که دوست ندارم از ماینوکسیدیل استفاده کنم پس به توصیه ایشان من از روز اول تشخیص تونیک آناگین را شروع کرد و در 6 هفته اول نیز تزریق آمپول های بیوتین بپانتن بایر را شروع کردم. در ریزش مو الگوی زنانه (FPHL) بهترین مکمل هایی که برای من توصیه کردند مکمل فیتو و مکمل پریورین بایر بود. من مکمل فیتو که خیلی مکمل خوبی است را انتخاب نکردم بلکه پریورین را انتخاب کردم و از این انتخاب هنوز هم رضایت دارم. با شروع این درمان ها، من علی رغم اینکه همیشه در 20 سال اخیر بری زیبایی موهام از رنگ و کراتینه کردن مو استفاده کردم تقریبا استفاده از این روش ها رو به کل کنار گذاشتم و روی تقویت موهام به وسیله محصولات مراقبت از مو و داروهایی که پزشک بهم داده بود تمرکز کردم.

مکمل پریورین چیست؟

پریورین یک مکمل تغذیه ای ساخت بایر آلمان با یک فرمولاسیون اختصصاصی و مینیمال برای مدیریت ریزش مو الگوی زنانه (FPHL) و ریزش مو ناشی از کمبودهای تغذیه ای و رفع اختلالات هورمونی رشد مو در زنان است. شکل دارویی پریورین به صورت کپسول های قهوه ای رنگ (سافت ژل) از جنس ژلاتین گاوی است که دقیقا مشابه با مکمل فیتو فانر طراحی شده اند. ژلاتین گاوی برای مو خود به تنهایی یک منبع غنی از آمینو اسیدهای ضروری است که به شدت به پر پشت شدن موهای شما کمک میکند. در یک فرد مبتلا به ریزش مو الگوی زنانه (FPHL) بهتر است که در سه ماه ابتدایی مصرف پریورین، صبح دو کپسول و عصر یک کپسول مصرف شود. از پایان ماه سوم توصیه میشود که روزانه یک کپسول مصرف شود ولی حتی پس از پایان ماه سوم نیز استفاده از تونیک آناگین باید ادامه داشته باشد.

فرمولاسیون پریورین یک ترکیبی از عصاره ارزن، روغن جوانه گندم، ال سیستین و کلسیم پانتوتنات است. ماده اصلی فرمول پریورین ارزن طلایی است که محصول بخش کشاورزی شرکت بایر است که از بزرگان صنعت بذر در جهان است. ارزن گلد بایر یک بذر دارای ارش غذایی بالا است که حاوی مواد معدنی ضروری، ویتامین ها، آمینو اسید ها و ترکیبات طبیعی سیلیکون است. ترکیبات موجود در ارزن طلایی که شامل آهن، زینک، بیوتین و نیاسین است، میتوانند در ریزش مو آندروژنیک از جمله آلوپسی زنانه کمک کننده باشند. آمینو اسیدها اولین دسته مواد مغذی کلیدی در عصاره ارزن هستند که یکی از آنها سیستئین است که باعث تقویت تار مو، کاهش شکنندگی و افزایش رشد میشوند.

این مقاله از دست ندید!  بهترین دارو برای درمان کرونا چیست؟

قرص های پریورین

قرص های پریورین حاوی روغن جوانه گندم است که غنی از آمینو اسیدهای متیونین، ترئونین و لیزین است که میتواند در رشد سلولی و مو اثر مثبت داشته باشد و همچنین میتواند در بهبود گردش خون محیطی به خون رسانی بهتر به فولیکول مو کمک کند که این یعنی تغذیه بهتر و اکسیژن رسانی بهتر به موها برای تقویت رشد بهتر که در بهبود FPHL خیلی مهم است. بیوتین یک ویتامین ب محلول در آب است. بیوتین که به ویتامین H نیز شهرت دارد نقش مهمی در متابولیسم بدن دارد و به دلیل تأثیر آن بر سلامت مو، پوست و ناخن محبوبیت بالایی دارد. بیوتین به تبدیل غذا به انرژی کمک می کند که برای رشد و حفظ موهای سالم بسیار مهم است.

کلسیم پانتنوتنات، نمک کلسیم پانتوتنیک اسید است که با نام ویتامین ب 5 شناخته میشود. یک ویتامین محلول در آب و عضو خانواده ویتامین های گروه ب است. این ویتامین ضروری نقش مهمی در عملکردهای مختلف بدن از جمله سلامت پوست و مو دارد. پانتوتنات کلسیم جزو اصلی فرمولاسیون پریورین است چون ثابت شده که این ویتامین میتواند یکی از درمان های مفید و موثر در ریزش مو FPHL باشد. ویتامین ب 5 در این مکمل میتواند پیری سلولی مو را کاهش دهد و در کنار ال سیستئین به مهار فاکتور رشد تغییر دهنده بتا (TGF-β1) اثر هم افزا دارد. این فاکتور در ریزش های هورمونی دخیل است و متعادل سازی آن برای رویش مجدد مو مهم است.

سخن پایانی

هم اکنون پس از 3 سال که من به توصیه درماتولوژیست از این مکمل برای مهار ریزش مو الگوی زنانه که به آن مبتلا هستم استفاده میکنم، تمام نشانه های FPHL روی سر من به تدریج در حال محو شدن است و الان موهایی ضخیم، سالم و با رشد خوب دارم که اعتماد به نفس دوباره ای به من داده است. البته خوب میدانم که با قطع مکمل و قطع تونیک آناگین که هر شب استفاده میکنم ریزش موی من به حالت اول بر میگردد چون این یک مشکل ارثی است.

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *