0

حقایق راجع به رفتار درمانی شناختی (CBT) + از بین بردن 4 باور غلط رایج

رفتار درمانی شناختی (CBT)

رفتار درمانی شناختی (CBT) یکی از رویکردهای درمانی مبتنی بر شواهد است که به طور فزاینده ای برای کمک به افراد در غلبه بر طیف گسترده ای از مشکلات سلامت روان محبوبیت پیدا کرده است. با این حال، افسانه ها و سوء تفاهمات زیادی در مورد CBT وجود دارد که می تواند مانع از استفاده افراد از این روش درمانی بالقوه مفید شود.

به چهار باور غلط رایج در مورد CBT می پردازیم و حقایق را روشن می کنیم:

1. CBT فقط برای افراد مبتلا به اختلالات روانی جدی است.

برخلاف تصور رایج، CBT کاربردی فراتر از درمان اختلالات روانی شدید دارد. این روش درمانی می تواند برای طیف وسیعی از مشکلات، از جمله اضطراب و افسردگی خفیف تا متوسط، مشکلات عزت نفس، مدیریت استرس و چالش های مربوط به روابط مفید باشد.

2. CBT فقط روی افکار تمرکز دارد.

CBT در واقع بر روی تعامل پیچیده بین افکار، احساسات و رفتارها تمرکز دارد. هدف این روش درمانی، کمک به افراد در شناسایی و تغییر الگوهای تفکر منفی است که به احساسات و رفتارهای ناسالم دامن می زند.

3. CBT فقط یک درمان کوتاه مدت با نتایج موقتی است.

در حالی که CBT می تواند به عنوان یک مداخله کوتاه مدت موثر عمل کند، مزایای آن می تواند ماندگار باشد. هنگامی که افراد مهارت های CBT را یاد می گیرند و آنها را به طور منظم در زندگی روزمره خود به کار می گیرند، می توانند به طور مستقل علائم خود را مدیریت کرده و از عود مجدد آنها جلوگیری کنند.

این مقاله از دست ندید!  استرومارین: مصرف، عوارض و اطلاعات مربوطه

4. CBT برای همه کار نمی کند.

اگرچه CBT سابقه اثبات شده ای در کمک به افراد با مشکلات مختلف دارد، اما ممکن است برای همه افراد بهترین روش درمانی نباشد. برخی از افراد ممکن است به تنهایی یا همراه با CBT به مداخلات دیگری مانند دارو درمانی یا درمان های مبتنی بر ذهن آگاهی نیاز داشته باشند.

اگر در مورد اینکه آیا CBT برای شما مناسب است یا خیر، سوالاتی دارید، صحبت با یک متخصص بهداشت روان واجد شرایط بهترین راه حل است. آنها می توانند در مورد گزینه های درمانی شما با شما بحث کنند و به شما کمک کنند تا مناسب ترین روش درمانی را برای نیازهای منحصر به فرد خود پیدا کنید.

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *