0

تأثیر عطسه بر سلامت قلب و عروق

عطسه بر سلامت قلب و عروق

با این حال، هنوز بسیاری از افراد اشتباهاً باور دارند که عطسه باعث توقف ناگهانی قلب می‌شود. در حقیقت، عطسه تنها باعث کاهش سرعت ضربان قلب می‌شود.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از سایت سلام دکتر، تصور رایج میان افراد همچنان این است که عطسه کردن ممکن است باعث توقف ناگهانی قلب شود، در حالی که واقعیت این است که عطسه تنها سبب کاهش سرعت ضربان قلب می‌شود. اگر به واکنش اولیه خود نزدیک شدن به عطسه فکر کنید، متوجه خواهید شد که نفس عمیقی می‌کشید و آن را برای چند لحظه نگه می‌دارید.

نفس عمیقی که در هنگام عطسه کشیده می‌شود، باعث انقباض عضلات درون قفسه سینه می‌شود و فشار روی ریه‌ها را افزایش می‌دهد. هر دوی این حالت‌ها، برای لحظه‌ای جریان خون به سمت قلب را متوقف می‌کنند، فشار خون را برای لحظه‌ای کاهش می‌دهند و ضربان قلب را افزایش می‌دهند. هنگامی که عطسه می‌کنید، فشار خون شما به سرعت افزایش می‌یابد و ضربان قلب کندتر می‌شود. این کاهش ناگهانی ممکن است به نظر برسد که قلب برای یک لحظه متوقف شده است، اما در واقع مساله فقط کاهش سرعت ضربان قلب برای یک لحظه کوتاه است.

یکی از واکنش‌های غیرارادی که همراه با عطسه رخ می‌دهد، بستن چشم‌ها است. در واقع، در لحظه عطسه کسی نمی‌تواند چشمان خود را باز نگه دارد. با این حال، دلیل واقعی بستن چشمانمان چیست؟ به عبارت دیگر، چرا در هنگام عطسه چشمانمان را می‌بندیم؟ محققان توضیح می‌دهند که این فقط یک واکنش غیرارادی است. عصب‌هایی که درون بینی قرار دارند، به عصب‌هایی که درون چشم قرار دارند، متصل هستند و هنگامی که عطسه می‌کنیم، تحریک عصبی ناشی از آن باعث می‌شود که چشمانمان به طور کوتاهی بسته شوند و سپس باز شوند.

این مقاله از دست ندید!  علت‌های بروز، پیشگیری و درمان تبخال

عطسه کردن همراه با بستن چشم یک واکنش طبیعی و ناخودآگاه است که توسط عصب‌هایی که درون بینی و چشم قرار دارند، کنترل می‌شود.

عوامل زیر می‌توانند باعث بستن چشم در هنگام عطسه شوند:

  • ارتباط عصبی: درون بینی (مخاط بینی) و چشم دارای شبکه عصبی مشترکی هستند. هنگام عطسه، تحریک عصبی ناشی از تهوع مخاط بینی به عصب‌های درون چشم منتقل می‌شود و باعث بستن چشم می‌شود.
  • حفاظت از چشم: بستن چشمان در هنگام عطسه می‌تواند به عنوان یک مکانیسم حفاظتی عمل کند. این عکس العمل طبیعی به چشمان کمک می‌کند تا از ورود ذرات ریز و میکروب‌ها به چشم جلوگیری کنند.
  • کاهش تحریک بینایی: بستن چشمان در هنگام عطسه می‌تواند به کاهش تحریک بینایی کمک کند. هنگام عطسه، میزان ورود نور به چشم‌ها افزایش می‌یابد و بستن چشمان می‌تواند از احساس تحریک بیشتر جلوگیری کند.

به طور کلی، بستن چشم در هنگام عطسه یک واکنش طبیعی است که توسط ارتباط عصبی بین بینی و چشم کنترل می‌شود و همچنین می‌تواند به حفاظت از چشم و کاهش تحریک بینایی کمک کند.

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *