0

تأثیر سیگار بر رنگ پوست

Smoking on skin color

تأثیر سیگار بر رنگ پوست و آیا واقعاً سیگار پوست را سیاه می‌کند؟

اگر آگاهی از مضرات سیگار شما را به ترک آن تشویق نکرده است، باید به فکر از دست دادن ظاهر خود باشید. مصرف بلندمدت توتون می‌تواند تأثیرات جدی بر روی مو، دندان‌ها، پوست و سایر جوانه‌های زندگی داشته باشد. در این مقاله، به سوال شما پاسخ می‌دهیم که آیا واقعاً سیگار می‌تواند پوست را سیاه کند یا خیر؟

تأثیر سیگار بر تیرگی زیر چشم

تحقیقات نشان داده است که افراد سیگاری در مقایسه با غیرسیگاری‌کنندگان کمتر به اندازه کافی خواب می‌برند. کمبود خواب می‌تواند در بسیاری از جنبه‌ها تأثیر منفی بر ظاهر شما داشته باشد. یکی از تأثیراتی که به سرعت و قبل از هر چیز دیگری قابل مشاهده است، تیرگی زیر چشم به علت کمبود خواب است.

تأثیر افزایش خطر ابتلا به پسوریازیس

افزایش خطر ابتلا به پسوریازیس ممکن است در افرادی که قبلاً سیگار نمی‌کشیدند، اما شروع به سیگار کشیدن می‌کنند، رخ دهد. اما ترک سیگار کشیدن می‌تواند به کاهش این خطر کمک کند. اگر روزانه یک نخ سیگار بکشید، خطر ابتلا به این بیماری پوستی تا ۲۰ درصد افزایش می‌یابد. اگر به مدت ۱۱ سال با همین میزان سیگار کشیدن ادامه دهید، خطر ابتلا به پسوریازیس به ۶۰ درصد افزایش خواهد یافت. برای جلوگیری از شرایط ناراحت کننده‌ای که باعث قرمزی و خارش پوست می‌شود، از سیگار دست بکشید.

تأثیر سیگار بر رنگ و سلامت دندان‌ها

احتمالاً قبلاً مطلع هستید، حتی کافیست در آینه نگاه کنید. نیکوتین موجود در سیگار می‌تواند به مرور زمان باعث لکه‌دار شدن و زرد و قهوه‌ای شدن دندان‌ها شود، اما تأثیرات سیگار به همین‌جا محدود نمی‌شوند.

این مقاله از دست ندید!  در سال 1403 سویه جدید ویروس کرونا چیست؟

دود سیگار بافت‌های نرم و دندان‌ها را ضعیف می‌کند و می‌تواند منجر به بیماری‌های لثه شود. در این صورت، نه تنها دندان‌های شما زرد و تیره می‌شوند، بلکه ممکن است برای مدت طولانی باعث ریزش دندان‌های شما شوند.

تأثیر سیگار بر رنگ پوست چگونه است؟

یکی از مشکلات رایج درباره رنگ پوست، تغییر رنگ پوست به خاکستری و از دست دادن تدریجی طبیعی رنگ پوست است. خون حاوی مواد غذایی مهم از جمله ویتامین C است که برای ترمیم و حفاظت از پوست آسیب دیده استفاده می‌شود. نیکوتین سیگار جریان خون را به مشکل می‌اندازد و دود سیگار حاوی مونوکسید کربن است که اکسیژن را از بدن سرقت می‌کند. همه این عوامل با هم ترکیب شده و به پوست و ظاهر شما آسیب می‌رسانند.

تأثیر سیگار بر زگیل و خطر ابتلا به ویروس پاپیلومای انسانی

مشکلات مرتبط با سیگار ممکن است بیشتر از آنچه که تصور می‌کنید باشد. مطالعات نشان داده‌اند که تقریباً ۶۰۰۰۰ زن در صورت استفاده از سیگار در معرض خطر ابتلا به ویروس پاپیلومای انسانی قرار دارند. این عفونت می‌تواند باعث ایجاد زگیل شود. تحقیقات نشان می‌دهد که زنان سیگاری چهار برابر بیشتر از زنان غیرسیگاری در معرض این خطر قرار دارند.

تأثیر سیگار بر خطر آب‌مروارید و لکه‌های پوست

سیگار، در افراد سیگاری که با استرس مواجه هستند، خطر آب مروارید را افزایش می‌دهد. مطالعات نشان می‌دهند که حتی پس از ترک سیگار، خطر همچنان بالاست.

آیا سیگار لکه‌های پوست را ایجاد می‌کند؟

ممکن است با تغییرات پوستی، خراشیدگی و تورم روبرو شوید که برای برخی افراد می‌تواند منجر به کاهش وزن دائمی شود، اما سیگار این مسئله را بدتر می‌کند. نیکوتین موجود در سیگار به بافت همبند و الیاف پوست آسیب می‌رساند، پوست را ضعیف می‌کند و ارتجاع آن را کاهش می‌دهد. همچنین، باعث افزایش لکه‌های تیره روی پوست می‌شود. بنابراین، افراد سیگاری بیشتر احتمال دارند لکه‌ها را بر روی پاها و ران‌های خود مشاهده کنند.

این مقاله از دست ندید!  مدت اثر قرص اورژانسی در بدن چند روز است؟

تأثیر سیگار بر نازک شدن موها

افراد سیگاری معمولاً موهایی نازک و ضعیف دارند، زیرا مواد سمی موجود در سیگار به DNA سلول‌های مو آسیب می‌رسانند. همچنین، سیگار رادیکال‌های آزادی تولید می‌کند که به سلول‌ها آسیب می‌رسانند و باعث نازک شدن و ضعیف شدن موها می‌شوند، همچنین آن‌ها را خاکستری می‌کنند. سیگار حتی میزان ریزش مو را در مردان دو برابر می‌کند. به علاوه، این عادت ممکن است نشانگر نشانه‌های پیری شما باشد.

تأثیر سیگار بر ضعف و چروک پوست و تیرگی آن

سیگار، با تنفس منظم در معرض دود سیگار، باعث ایجاد چین و چروک اطراف دهان می‌شود، اما این تأثیر تنها در این ناحیه خاتمه نمی‌یابد. نیکوتین موجود در سیگار پوست را ضعیف می‌کند و باعث ایجاد چروک و تیرگی بیشتر در مناطق مختلف پوست مانند پیشانی، چشم‌ها، گردن و سینه می‌شود. کارشناسان می‌گویند سیگار کشیدن فرآیند پیری پوست را تسریع می‌دهد. به همین دلیل، حتی افراد سیگاری جوان نیز به ظاهر دو سال بزرگتر از سن واقعی خود می‌نمایند. ظهور لکه‌های ناشی از پیری، ناشی از سابقه سیگار کشیدن بلندمدت، خطر ابتلا به سرطان پوست را افزایش می‌دهد.

علاوه بر این، مطالعات نشان داده است که افراد سیگاری نیز در پوست خود لکه‌های پیری ایجاد می‌کنند. سیگار باعث ضعیف شدن پوست و از دست دادن مواد مغذی اساسی آن می‌شود. همچنین، سیگار باعث زرد شدن ناخن‌ها می‌شود و به علاوه از دلیل نیکوتین، دندان‌ها، ناخن‌ها و حتی انگشتان افراد سیگاری زرد می‌شوند. می‌توان گفت که سیگار واقعاً پوست را تیره و سیاه می‌کند.

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *