0

چرا دست راستم درد میکنه

My right hand hurts

بسیاری از عوامل مختلف می‌توانند باعث درد دست راست شوند، از مشکلات عصبی تا کمبودهای تغذیه‌ای. برخی از این عوامل می‌توانند جدی باشند، در حالی که برخی دیگر نیاز به نگرانی ندارند.

هر دست انسان شامل ۲۷ استخوان است و ساختار پیچیده‌ای دارد. ماهیچه‌ها و مفاصل دست با همکاری تعاملی، امکان حرکات قوی، دقیق و ماهرانه را فراهم می‌کنند. اما این ساختار قابل تغییر و آسیب‌پذیر است و این تغییرات ممکن است با درد همراه باشند.

در بیشتر موارد، درد دست راست نشانه یا علامتی از وجود یک بیماری دیگر است.

برخی ازبیماری‌هایی که می‌توانند منجر به درد دست راست شوند:

۱. نوروپاتی محیطی:
نوروپاتی محیطی به دلیل آسیب به اعصاب محیطی (اعصاب بدن به استثنای مغز و نخاع) باعث ضعف، کاهش حساسیت و درد در دست‌ها می‌شود. این نوروپاتی می‌تواند سایر نواحی و عملکردهای بدن مانند گوارش، ادرار و گردش خون را نیز تحت تأثیر قرار دهد.

توجه: لطفا در نظر داشته باشید که این توضیحات صرفاً جهت اطلاع رسانی است و برای تشخیص دقیق و درمان باید به یک پزشک متخصص مراجعه کنید.

برخی از داروها می‌توانند عوارض جانبی در دست‌ها ایجاد کنند، به‌طور خاص آسیب عصبی یا نوروپاتی را به وجود آورده و معمولاً بر اعصاب محیطی تأثیر می‌گذارند. این داروها می‌توانند منجر به بی‌حسی و گزگز در دست راست شوند. این اثرات ناشی از تأثیر سمی دارو بر روی غلاف میلین (محافظ عصب) یا آکسون (فیبر عصبی) است که باعث آسیب و تداخل در سیگنال‌های عصبی می‌شود.

بعضی از دسته‌های داروهایی که می‌توانند نوروپاتی را به‌عنوان یک عارضه جانبی ایجاد کنند عبارت‌اند از:

 • برخی داروهای قلب یا فشارخون مانند آمیودارون و هیدرالازین
 • برخی داروهای مورد استفاده در درمان سرطان مانند سیس پلاتین و وین کریستین
 • برخی از آنتی‌بیوتیک‌ها مانند ایزونیازید و مترونیدازول
 • برخی داروهای مورد استفاده در درمان تشنج مانند فنی توئین

توجه: لطفا در نظر داشته باشید که این توضیحات صرفاً جهت اطلاع رسانی است و همواره باید به دستورات پزشک خود عمل کنید و در صورت بروز هرگونه عارضه یا ناراحتی، به پزشک مراجعه کنید.

ضربه‌های فیزیکی به دست راست علت رایج‌ترین درد دست هستند

در صورتی که یک عامل خارجی مانند تصادف اتومبیل باعث برده‌شدن، فشرده‌شدن یا کشیده‌شدن عصب دست راست شود، احتمالاً فرد احساس بی‌حسی در دست راست خواهد کرد.

اگر شما یا کسی که ضربه فیزیکی را تجربه کرده است، به درد دست راست رنج می‌برید، بهتر است برای معاینه و بررسی به پزشک مراجعه کنید. این کار به شما کمک می‌کند تا میزان و شدت آسیب را مشخص کنید و برای درمان سریعتر اقدام کنید. پزشک ممکن است تست‌ها و تصویربرداری مورد نیاز را انجام دهد و براساس نتایج، دستورالعمل مناسبی برای درمان بیماری یا آسیب ارائه دهد.

استئوآرتریت (آرتروز)

یکی از شکل‌های رایج آرتریت است که به خصوص مفاصل دست و مچ دست را درگیر می‌کند. این مفاصل از بخش‌هایی از بدن هستند که به طور قابل ملاحظه‌ای زودتر از مناطق دیگر در بدن به آرتروز مبتلا می‌شوند. مفاصل بدن یک چرخه طبیعی از آسیب و ترمیم را طی می‌کنند. در اکثر موارد، فرآیند ترمیم به‌طور کامل و به‌صورت صحیح انجام می‌شود، اما در برخی موارد، ممکن است باعث تغییر در شکل و ساختار مفاصل شود.

استئوآرتریت منجر به نازک شدن غضروف مفاصل و خشن شدن سطح مفصل می‌شود. به این معنی که مفاصل نمی‌توانند به طور صحیح حرکت کنند و ممکن است در دست راست درد و سفتی احساس شوند.

سندروم تونل کارپال

به دلیل فشار و فشرده شدن عصب میانی (عصب مدیان) اتفاق می‌افتد. تونل کارپال یک ممر باریک است که توسط استخوان‌ها و رباط‌ها در قسمت پایین دست تشکیل شده است. هنگامی که عصب میانی تحت فشار قرار می‌گیرد، علائمی از جمله بی‌حسی، سوزش و سوزناکی، و ضعف در دست و بازو به وجود می‌آید.

افرادی که دچار دیابت هستند و سطوح قند خون بالایی دارند

برای کنترل بیماری خود از تزریق انسولین استفاده می‌کنند. با این حال، در طول زمان، سطوح بالای گلوکز در خون ممکن است به نوروپاتی دیابتی منجر شود. در نوروپاتی دیابتی، به طور معمول عصب‌های محیطی پا و دست آسیب می‌بینند و باعث ایجاد احساس گزگز و درد در دست راست می‌شود.

روماتیسم مفصلی،

که به طور عمومی با نام آرتریت روماتوئید شناخته می‌شود، یکی از عواملی است که می‌تواند درد دست راست را تحت تأثیر قرار دهد. آرتریت روماتوئید یک بیماری خودایمنی است که در آن سیستم ایمنی بدن به بافت مفاصل حمله می‌کند و باعث التهاب مزمن مفاصل می‌شود. این بیماری به طور اصلی مفاصل دست را درگیر می‌کند. آرتریت روماتوئید منجر به درد، سفتی و تورم مفاصل می‌شود و در برخی موارد ممکن است باعث تغییر شکل انگشتان دست شود.

در صورت عدم درمان،

روماتیسم مفصلی می‌تواند به نوروپاتی محیطی و سندروم تونل کارپال منجر شود. در حال حاضر، هیچ درمانی برای آرتریت روماتوئید وجود ندارد؛ اما با استفاده از داروها، می‌توان پیشرفت بیماری را بهبود بخشید و علائم آن را کاهش داد.

این مقاله از دست ندید!  میدریازیس یعنی چه؟

کمبود ویتامین B۱۲

ممکن است باعث مشکلات عصبی شده و در نتیجه درد یا بی‌حسی در دست راست ایجاد کند. ویتامین B۱۲ به طور عمومی از طریق رژیم غذایی تأمین می‌شود و در غذاهای مختلف مانند جگر گاو، صدف، ماهی، گوشت، مرغ، تخم‌مرغ و شیر یافت می‌شود.

گیاه‌خواران ممکن است مشکلی در مصرف مقدار کافی ویتامین B۱۲ داشته باشند، بنابراین مصرف یک مولتی‌ویتامین می‌تواند در تأمین ویتامین B۱۲ به آنها کمک کند.

همچنین، کاهش سطح پتاسیم یا هیپوکالمی می‌تواند منجر به مشکلاتی در انقباض عضلانی شود، از جمله بی‌حسی و درد در دست راست. بسیاری از غذاها، به ویژه میوه‌ها و سبزیجات، منابع خوبی از پتاسیم هستند.

برای تشخیص و درمان درد دست راست، بهتر است به یک پزشک ارتوپد مراجعه کنید. او می‌تواند تشخیص صحیح را برای شما قرار داده و روش‌های مناسب درمانی را توصیه کند.

بیماری رینود،

یک وضعیت است که در آن رگ‌های خونی کوچک در اندام‌ها به دلیل تماس با سرما، اسپاسم (تنگ شدن ناگهانی) می‌کنند. این اسپاسم می‌تواند منجر به بی‌حسی، درد، گزگز و ضربان نامنظم در دست راست شود. هنگامی که رینود رخ می‌دهد، پوست به طور همزمان قرمز و سفید و لکه‌دار می‌شود. این بیماری به طور عمومی شایع است و به تنهایی خطرناک نیست. با این حال، بهتر است با بررسی سابقه پزشکی خود، با پزشک خود مشورت کنید.

 فتق دیسک گردن،

بعضی اوقات به دنبال ضربه به ناحیه گردن، منجر به لیز خوردن استخوان‌های گردن شده و در نتیجه فتق دیسک گردن ایجاد می‌شود. فتق می‌تواند باعث تنگ شدن کانال نخاعی و فشار بر ریشه عصب شود. فتق دیسک گردن منجر به درد در ناحیه گردن و انتقال درد به دست راست می‌شود. این عارضه ممکن است باعث بی‌حسی، ضعف و گزگز در دست و بازوی راست شود. درمان فتق دیسک گردن شامل فیزیوتراپی، استراحت و داروها برای کنترل درد استفاده می‌شود. در موارد نادر، جراحی نیز الزامی خواهد بود.

بیشترین علت درد دست راست، معمولاً به ضربه وارد شده است که در طی چند روز خودبخود بهبود می‌یابد. با این حال، این درد ممکن است ناشی از عوارض بیماری‌های دیگری باشد که در این صورت نیاز به پیگیری و درمان دارد.

علت‌های نادر درد دست راست را در ادامه بررسی می‌کنیم:

۱. سیفلیس:
سیفلیس می‌تواند به مغز و سیستم عصبی سرایت کند و باعث وقوع وضعیتی به نام نوروسیفلیس شود. در این مرحله، باکتری‌ها باعث بی‌حسی دست‌ها و پاها می‌شوند و همراه با علائمی مانند سردرد شدید، حرکات ناهماهنگ، فلج و زوال عقل ظاهر می‌شوند. سیفلیس با استفاده از آنتی‌بیوتیک قابل درمان است، اما ممکن است دارو نتواند تمام آسیب‌های ناشی از بیماری را بهبود بخشد.

۲. سندرم گیلن باره:
سندروم گیلن باره در زمانی رخ می‌دهد که سیستم ایمنی بدن به سیستم عصبی محیطی حمله می‌کند. این بیماری می‌تواند با بی‌حسی و درد در دست‌ها شروع شود و به فلج کامل گسترش یابد. عموماً فلج از اندام‌های تحتانی شروع می‌شود و به سمت بالا حرکت می‌کند، اما گاهی اوقات علائم از قسمت بالایی بدن شروع می‌شود و به سمت پاها گسترش می‌یابد.

در حال حاضر، هیچ درمان مشخصی برای سندروم گیلن باره وجود ندارد. با این حال، برخی از روش‌های درمانی مانند پلاسمافرزیس، درمان با ایمونوگلوبولین با دوز بالا و فیزیوتراپی به منظور تقویت قدرت عضلات می‌توانند در کاهش علائم این بیماری کمک کنند.

۳. سندروم خروجی قفسه سینه:
سندروم خروجی قفسه سینه به فشار و فشار بر روی رگ‌ها، اعصاب و شریان‌هایی که از قسمت پایین گردن، از زیر بغل عبور کرده و به بازو و دست می‌رسند، برمی‌گردد. این وضعیت می‌تواند منجر به بی‌حسی یا سوزن‌سوزنی بازو و دست راست شود. علائم دیگر شامل تغییر در دما و رنگ دست، ضعف و تورم است.

۴. اسپوندیلوز گردنی:
اسپوندیلوز گردنی به عنوان یک نوع آرتریت گردن، به دنبال افزایش سن و ساییدگی طبیعی بدن رخ می‌دهد. در این وضعیت، دیسک‌ها و مفاصل گردن تحلیل شده و علائمی مانند سردرد، مشکل در تعادل و اسپاسم عضلانی در گردن و شانه‌ها ایجاد می‌شود. در برخی موارد، اسپوندیلوز گردنی باعث فشار و فشار بر روی اعصابی می‌شود که به دست‌ها و انگشتان می‌رسند و می‌تواند منجر به باریک‌شدن طناب نخاعی شود.

چرا درد بازوی راست ایجاد میشود؟

درد در بازو و شانه راست می‌تواند به دلایل مختلفی ایجاد شود. در بسیاری از موارد، این درد ناشی از استفاده بیش از حد از عضلات یا آسیب دیدن آن‌ها است. برخی از دلایل احتمالی درد بازوی راست عبارتند از:

این مقاله از دست ندید!  تیروئید کم کار چیست؟ همه چیزی که باید درباره کم کاری تیروئید بدانید

شانه شناگر:
شانه شناگر به مجموعه‌ای از آسیب‌های شانه اشاره دارد که ممکن است ناشی از شنا باشد. این آسیب‌ها عبارتند از:
سندروم گیرافتادگی: در این حالت، تاندون‌ها در هنگام بلند کردن دست تحت فشار قرار می‌گیرند و به بافت‌های اطراف برخورد می‌کنند.
صدمات لابرال: در این مورد، قسمتی از غضروف به نام لابروم که درون حفره شانه قرار دارد، پاره می‌شود.
بی‌ثباتی شانه: در این حالت، ساختارهای اطراف مفصل شانه به خوبی عمل نکرده و بازوی راست را در حفره شانه ثابت نگه نمی‌دارند که می‌تواند منجر به درد شود.

۴. سندروم عدم استفاده:
سندروم عدم استفاده به وضعیتی اطلاق می‌شود که ناشی از یک دوره بی‌حرکتی یا عدم فعالیت بدنی است. افرادی که به تازگی یک دوره استراحت در رختخواب را تجربه کرده‌اند، در خطر ابتلا به سندروم عدم استفاده قرار می‌گیرند.

علائم زیر ممکن است حتی پس از مدت کوتاهی عدم فعالیت بدنی تجربه شوند:

 • سفتی عضلات
 • انقباض و تحلیل عضلات
 • ضعف و ناتوانی عضلات

۵. نوریت بازویی:
نوریت بازویی یک نوع نوروپاتی محیطی است که قسمت‌هایی از بدن را تحت تأثیر قرار می‌دهد، از جمله:

 • قفسه سینه
 • شانه
 • بازو
 • دست

افرادی که از نوریت بازویی رنج می‌برند، علائم درد و ضعف در شانه و بازوی راست خود را تجربه می‌کنند. این بیماری به طور ناگهانی ظاهر می‌شود و ممکن است در شب‌ها شدت بیشتری پیدا کند.

می‌شوند تا جریان خون را متوقف کرده و خونریزی را متوقف کنند. اما گاهی اوقات لخته‌های خون در رگ‌ها در مکان‌هایی که لزومی به تشکیل آنها نیست، به طور غیرطبیعی شکل می‌گیرند و این وضعیت خطرناک است.

لخته خون ممکن است به دنبال ضربه به انگشت یا شکستگی استخوان شکل بگیرد.

به‌عنوان مثال:

 • انداختن یک جسم سنگین برروی انگشتان، مانند ضربه تصادفی با چکش به انگشت
 • خلل در مکانیسم حرکتی، مانند گیر کردن انگشتان در درب ماشین
 • انجام جراحی در دست یا انگشتان
 • استفاده از انگشتری کوچک به طور غیرمناسب

در هر صورت، لخته‌شدن خون در رگ‌ها باید مورد توجه پزشک قرار گیرد زیرا ممکن است نشانه یک مشکل جدی‌تر در سیستم خونرسانی باشد.

علل خواب‌رفتن و سنگینی دست راست ممکن است متنوع باشند. بی‌حسی و سنگینی دست راست معمولاً ناشی از مسدود شدن کانال‌های عصبی در دست‌ها است که اغلب به علت مصرف برخی داروها رخ می‌دهد.

همچنین، دلایل دیگری نیز می‌توانند عبارت باشند از:

 1.  سکته مغزی: در صورتی که خواب‌رفتگی و سنگینی دست راست همراه با علائم دیگری مانند ضعف عضلانی یا مشکلات گفتاری باشد، ممکن است ناشی از سکته مغزی باشد.
 2.  کمبود ویتامین یا مواد مغذی: کمبود ویتامین‌ها و مواد مغذی می‌تواند باعث بروز مشکلات عصبی شود که منجر به بی‌حسی و سنگینی دست راست شود.
 3.  مصرف داروهای خاص: برخی داروها می‌توانند عوارض جانبی مانند بی‌حسی و سنگینی دست راست را ایجاد کنند.
 4.  بیرون‌زدگی دیسک گردن: وجود مشکلات در دیسک گردن می‌تواند عصب‌ها را تحت فشار قرار داده و باعث بی‌حسی و سنگینی دست راست شود.
 5.  بیماری رینود: رینود به وضعیتی اطلاق می‌شود که در آن عروق کوچک دست‌ها به طور ناگهانی بسته می‌شوند و باعث خواب‌رفتگی و سنگینی دست می‌شود.
 6.  مصرف الکل: مصرف بیش از حد الکل می‌تواند به عوارض عصبی منجر شود که ممکن است با خواب‌رفتگی و سنگینی دست راست همراه باشد.
 7.  لوپوس: بیماری لوپوس نیز می‌تواند علت خواب‌رفتن و سنگینی دست راست باشد.
 8.  خون‌رسانی ضعیف: اختلال در جریان خون به دست می‌تواند به بی‌حسی و سنگینی در این عضو منجر شود.
 9.  حمله قلبی: در برخی موارد، حمله قلبی ممکن است با خواب‌رفتگی و سنگینی دست راست همراه باشد.

در هر صورت، برای تشخیص درست و درمان مناسب، مراجعه به پزشک و انجام معاینات لازم ضروری است.

تشخیص علت درد دست راست از طریق معاینه پیچیده و عمیق دست امکان‌پذیر است. یک پزشک با تجربه می‌تواند اجزای مختلفی از جمله مفاصل، تاندون‌ها و رباط‌های ویژه را جدا کند و عملکرد آنها را ارزیابی کند. برای بررسی مسائل مختلفی که ممکن است باعث درد دست شوند، ده‌ها آزمایش و تست خاص انجام می‌شود.

با این حال، اغلب پزشکان ابتدا ارزیابی پایه‌ای را انجام می‌دهند و سپس آزمایش‌های خاصی که مرتبط با مشکل فرد است را انتخاب می‌کنند.

در ارزیابی پایه، موارد زیر مورد بررسی قرار می‌گیرند:

 1.  ظاهر دست
 2.  لطافت دست
 3.  محدودیت در تحرک دست
 4.  ثبات دست
 5.  استحکام و قدرت دست

از تست‌های تصویربرداری نیز می‌توان برای ارزیابی عملکرد دست استفاده کرد. یکی از تست‌های رایج، عکس‌برداری با استفاده از اشعه ایکس از دست است. این نوع عکس‌برداری می‌تواند به تشخیص سلامت استخوان‌ها و مفاصل، اندازه‌گیری ترازویی و شکل‌دهی نادرست دست کمک کند.

برای تشخیص و درمان درد دست راست، بهتر است به یک پزشک ارتوپد مراجعه کنید. او می‌تواند شما را مورد بررسی دقیق قرار داده و درمان مناسب را تجویز کند.

این مقاله از دست ندید!  برای درد سیاتیک چه بخوریم

با توجه به علت درد دست راست، روش‌های مختلفی برای درمان آن وجود دارد. به دلیل تنوع دلایل ممکن برای درد دست، روش‌های درمانی متنوعی نیز وجود دارند. در ادامه، به روش‌های درمان برخی از علل مهم درد دست راست اشاره خواهیم کرد:

۱. درمان آرتروز دست راست:

برای درمان استئوآرتریت (آرتروز) دست راست، روش‌های درمانی عبارتند از:

 • مصرف داروهای ضد التهاب و ضد درد برای کاهش علائم درد و تورم
 • تزریق مواد بی‌حس‌کننده یا استروئیدهای طولانی‌مدت در مناطق مورد درد.
 • استفاده از آتل (بند مفصلی) در زمان استفاده بیش از حد از دست راست به منظور حمایت و تثبیت مفصل.
 • در موارد شدیدتر، عمل جراحی ممکن است لازم باشد.
 • استفاده از روش‌های کاردرمانی و فیزیوتراپی به منظور تقویت و بهبود عملکرد دست.
 • لازم به ذکر است که برای درمان درد دست راست، بهتر است به پزشک معالج خود مراجعه کنید تا بسته به علت و شدت درد، تشخیص دقیق تعیین شود و برنامه درمانی مناسب برای شما تدوین شود.

۲. درمان سندرم تونل کارپال:

روش‌های درمانی شایع برای سندرم تونل کارپال عبارتند از:

 • استفاده از آتل (بند مفصلی) به منظور حمایت و تثبیت مچ دست
 • اجتناب از فعالیت‌های شدید و تکراری که می‌توانند علائم را تشدید کنند.
 • استفاده از یخ یا کمپرس یخ بر روی منطقه دردناک به منظور کاهش درد و التهاب.
 • مصرف داروهای ضد درد و مسکن برای کنترل علائم دردناک.
 • مصرف استروئیدهای خوراکی در موارد شدیدتر.
 • انجام تمرینات و ورزش‌های معتدل و کششی که مچ دست را قوی و انعطاف‌پذیر کنند.
 • طب سوزنی (اکوپانکچر) به عنوان روش مکمل درمانی.
 • در موارد شدید و مقاوم به درمان، عمل جراحی ممکن است لازم باشد.

۳. درمان بیماری رینود:
بیماری رینود اولیه معمولاً به طور ملایم است و نیازی به درمان خاصی ندارد. اما درمان بیماری رینود ثانویه، که ناشی از مشکلات و بیماری‌های دیگر است، ممکن است جدی‌تر باشد و نیاز به جراحی داشته باشد.

درمان بیماری رینود بیشتر بر تقلیل حملات بیشتر و کاهش خطر آسیب به بافت‌های متضرر تمرکز دارد. پیشگیری از رینود در ابتدا به معنای حفظ گرمای دست‌ها و پاها در هوای سرد با استفاده از دستکش، جوراب، کفش و استفاده از بخاری‌های شیمیایی است.

۴. درمان خانگی درد دست راست:

بیشتر مواقع در مورد درد دست راست، نیازی به مراجعه به پزشک نیست و درمان خانگی می‌تواند در کاهش آسیب‌های جزئی مانند درد دست و مچ مفید باشد.

روش‌های درمان خانگی درد دست عبارتند از:

 1.  استراحت: تا جای ممکن از دست آسیب‌دیده استفاده نکنید و آن را استراحت دهید.
 2.  استفاده از یخ: چند بار در روز، یخ یا کمپرس سرد را به‌مدت ۲۰ دقیقه روی ناحیه دردناک دست قرار دهید.
 3. فشرده‌سازی: ناحیه آسیب‌دیده را با استفاده از باند نرم، آتل یا گچ فشرده‌سازی کنید.
 4.  ارتفاع: دست آسیب‌دیده را در حالت بالا نگه دارید تا بالاتر از سطح قلب قرار بگیرد.
 5.  ماساژ: سعی کنید ناحیه دردناک و عضلات اطراف را ماساژ دهید. در برخی موارد، ماساژ بازوها یا شانه‌ها می‌تواند در کاهش درد دست راست مفید باشد.
 6.  استفاده از گرما: برخی از دردها به خوبی به گرما پاسخ می‌دهند. می‌توانید از کمپرس گرم و سرد با وقفه‌های ۲۰ دقیقه‌ای برای دردهای سطحی دست راست استفاده کنید.
 7.  داروهای بدون نسخه: مصرف داروهای ضد التهاب و ضد درد غیراستروئیدی مانند ایبوپروفن می‌تواند به تسکین درد و کاهش التهاب ناشی از انواع مختلف بیماری‌ها کمک کند.

علاوه بر این، می‌توانید از فیزیوتراپی برای درمان و کاهش علائم و درد دست استفاده کنید. در دکترتو می‌توانید با بهترین فیزیوتراپیست در شهر خود آشنا شوید و برای دریافت نوبت ویزیت اقدام کنید.

۵. درمان درد دست راست در طب سنتی:

در طب سنتی، برخی از داروهای گیاهی و مکمل‌ها می‌توانند به کاهش تورم و درد دست راست کمک کنند.

مواردی که در طب سنتی برای درمان درد دست راست توصیه می‌شوند عبارتند از:

 1.  بوسولیا (کندر هندی): این گیاه به کاهش التهاب و درد مرتبط با آرتریت و التهاب مفاصل کمک می‌کند.
 2.  گیاه تاک خدا: این گیاه ضد التهابی است و می‌تواند در درد ناشی از آرتریت و التهاب مفاصل موثر باشد.
 3.  زردچوبه (کورکومین): زردچوبه دارای خواص ضد التهابی قوی است و ممکن است در کاهش درد دست راست مفید باشد.
 4.  استفاده از روغن زیتون، بادام و سیاهدانه برای ماساژ دست: این روغن‌ها می‌توانند در ماساژ دست و کاهش درد مفید باشند.

با این حال، باید به خاطر داشت که این گیاهان طبیعی هرچند هستند، ممکن است عوارض جانبی داشته باشند یا با داروهای دیگری که شما مصرف می‌کنید تداخل داشته باشند. قبل از استفاده از هر گونه داروی گیاهی یا مکمل، حتماً با پزشک خود مشورت کنید و از او در مورد تمامی داروهایی که استفاده می‌کنید، مطلع شوید.

نظرات کاربران

 •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *